Gara për pasuesin e May, Boris Johnson fiton raundin e dytë

schedule23:30 - 18 Qershor, 2019

schedule 23:30 - 18 Qershor, 2019

Boris Xhonson, politikani më i akredituar për të zëvendësuar ish-kryeministren britanike Theresa Mej, ka fituar shumicën e votave në raundin e dytë të votimit për liderin e Partisë Konservatore. Xhonson, ish-kryetar i Bashkisë së Londrës dhe ish-ministër i Jashtëm, fitoi 126 vota, i ndjekur nga sekretari i Punëve të Jashtme Xheremi Hant me 46 dhe ai i Ambjentit, Majkëll Gov, në vend të tretë me 41 vota. Ministri për Zhvillimin Ndërkombëtar, Rori Stjuart u rendit i katërti me 37 vota, ndërsa ai i Brendshëm, Sajid Xhavid i pesti me 33. Njëri nga kandidatët, ish-ministri i Breksit Dominik Reb, u elliminua pasi nuk arriti minimumin e kërkuar të votave. Duke reaguar, Xhonson falenderoi mbështetësit e tij për fitoren, me 12 vota më shumë se në raundin e parë. Tani, kandidatët e mbetur do të përballen me raunde të tjera votimesh derisa të mbeten dy prej tyre dhe më pas ligjvënësit konservatorë do të vendosin kush do të jetë lideri dhe rrjedhimisht kryeministri. /ABC News Albania 24/7