Gabimet më të zakonshme që bëjnë prindërit kur fëmija i tyre fle

schedule15:17 - 5 Dhjetor, 2021

schedule 15:17 - 5 Dhjetor, 2021

Ka shumë prindër që e kanë problem të flenë me fëmijën e tyre. Megjithatë në disa raste fajin e kanë ata pasi bëjnë gabime që e vështirësojnë gjumin e vogëlushit të tyre.

Anashkalimi i rutinës së përgatitjes së gjumit

Shumica e njerëzve kanë nevojë për kohë për t’u çlodhur para se të shkojnë në shtrat. E njëjta gjë ndodh me foshnjat. Një rutinë gjumi jo vetëm që do ta ndihmojë të voglin tuaj të relaksohet përpara se të futet në krevatin e tij, por është gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme për lidhjen mes foshnjës dhe nënës.

Sado kohë që mund t’ju duket tani, do të zbuloni se në të ardhmen do të kurseni kohë dhe energji. Një orë para se ta vendosni fëmijën në shtrat, mund të filloni rutinën (6-7 pasdite është koha e duhur për një foshnjë ose fëmijë të vogël.) Mbyllni perdet, ulni dritat në dhomë, përgatitni qumështin dhe historinë që do t’i thuash. Një dush i ngrohtë gjithashtu mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të relaksohet. Lexoni një histori dhe më pas përkëdhelni me gishta mbështetësen e kokës së tij. As nuk do ta dini kur ai/ajo do të bjerë në gjumë.

Ju i injoroni shenjat e gjumit që ju jep fëmija juaj

“Fëmijët dhe të vegjlit dërgojnë sinjale se janë të lodhur dhe duan të shkojnë në shtrat”, thotë Kim West, autore e librit The Sleep Lady’s Good Night, Sleep Tight. Disa nga këto shenja janë fërkimi i syve, aktivitetet e ngadalta, ankimet, të qarat dhe humbja e humorit për të luajtur. Nëse e shtypni dhe nuk e vini fëmijën në gjumë, trupi i tij vonon prodhimin e melatoninës, hormonit që është përgjegjës për gjumin.

Ju përpiqeni ta vendosni të flejë në krevat fëmijësh

Foshnjat sidomos në dy muajt e parë të jetës e kanë të vështirë të flenë në krevatin e tyre sepse është shumë i sheshtë për ta pasi janë mësuar me mjedisin e barkut. Kjo është arsyeja pse ata preferojnë të flenë në krahët tuaj, në relaksim. Pra, mos insistoni aq shumë në krevat fëmijësh, ai do të mësohet ngadalë.

E vë në gjumë kudo që të jesh

Sigurisht që ju bëni mirë dhe ndiqni orarin e gjumit por e vërteta është se kur jeni jashtë dhe është koha për të fjetur një sy gjumë në karrocë, në sediljen e makinës, në karrigen e lartë apo në relaks, fëmija nuk pushon. mjaft. Kur fëmija lëviz dhe fle në të njëjtën kohë, gjumi i tij është i lehtë, kështu që ai nuk pushon mjaftueshëm. Në mënyrë që fëmija juaj të ketë zakone të mira të gjumit, përpiquni të mos devijoni nga orari i tij. Ka kuptim të keni surpriza por përpiquni të jeni konsistent shumicën e kohës.

Lëreni zgjuar deri vonë, duke shpresuar se do të flejë më vonë

Tingëllon si një ide e mirë! Në fund të fundit, kur shkojmë në shtrat vonë të nesërmen, zakonisht duam të flemë deri në mesditë. Fatkeqësisht, kjo nuk vlen për miqtë tanë të vegjël! “Prindërit që e lënë fëmijën zgjuar deri vonë, gjithçka që mund të bëjnë është të kenë një fëmijë të lodhur ditën tjetër”, thotë West. Në vend të kësaj, devijoni mendimin tuaj tek gjërat e mira në jetë dhe sigurohuni që fëmija juaj të flejë 10 deri në 11 orë në natë.

Mami dhe babi nuk punojnë bashkë

“Prindërit duhet të kenë një front të përbashkët kur bëhet fjalë për përmirësimin e gjumit të fëmijës së tyre”, thotë West. Kështu që ju duhet të bini dakord se cilat taktika do të përdorni për të ndihmuar fëmijën tuaj të shkojë në shtrat dhe të flejë mirë gjatë natës. Pra, sigurohuni që rutina të mos jetë e ndryshme. Babi për shembull nuk duhet të lexojë tre përralla dhe mami vetëm një!/abcnews.al