Fruti që duhet të konsumoni për tu mbrojtur nga koronavirusi

schedule12:40 - 3 Qershor, 2020

schedule 12:40 - 3 Qershor, 2020

Mango është një nga frutat tropikal që duhen konsumuar për tu mbrojtur nga koronavirusi, sipas ‘COVID Symptom Study’, i cili është zhvilluar nga kompania e shkencës shëndetësore ZOE.

Mango ul rrezikun për të patur simptoma të rënda të koronavirusit, si dhe përmban vitaminë A, që është thelbësore për përmirësimin e sistemit imunitar, shkruan ‘Express’.

“Shumë vitamina dhe minerale të ndryshme luajnë një rol kryesor në funksionimin e sistemit tonë imunitar. Vitamina A, e cila gjendet në shumë fruta dhe perime përfshirë spinaqin, karrotat, patatet e ëmbla, specat e kuq janë një shembull, të cilat forcojnë sistemin tonë imunitar.”, thuhet në studim. /abcnews.al