Franca thyen rekordin: Regjistrohet shifra më e lartë e viktimave që nga fillimi i pandemisë

schedule20:03 - 6 Prill, 2020

schedule 20:03 - 6 Prill, 2020

Franca ka raportuar 833 vdekje në 24 orët ë fundit, më e larta që nga fillimi i shpërthimit të Covid-19. Siç raportojnë mediat  vendase, kjo shifër përfshin njerëzit që vdiqën në spitale dhe azile të moshuarish.

Numri i përgjithshëm i viktimave nga koronavirus ka arritur deri më tani në 8,911, e treta më e larta në botë pas Italisë dhe Spanjës. “Ende nuk kemi arritur në pikun së kësaj epidemie”, tha Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran.

Po ashtu edhe në Britani është shënuar një tjetër shifër rekord. Numri i vdekjeve nga pandemia e koronavirusit ka tejkaluar pragun e 5 000 viktimave në Britaninë e Madhe. Në 24-orëshin e fundit janë regjistruar 439 vdekje të reja, sipas një raporti zyrtar të lëshuar sot. /abcnews.al