Franca, e bindur se Maroku përdori Pegasus për të spiunuar zyrtarët më të lartë

schedule11:26 - 29 Korrik, 2021

schedule 11:26 - 29 Korrik, 2021

Agjencitë franceze të sigurisë janë gjithnjë e më të bindura se Maroku përdori Spyware Pegasus për të spiunuar zyrtarë të rangut të lartë, raportoi Le Monde të martën.

Sipas të përditshmes franceze, një analizë mjeko-ligjore e telefonave që u përkasin gazetarëve, avokatëve dhe politikanëve nga firma e sigurisë kibernetike LookOut zbuloi gjurmë të programit të  ndërmarrjes izraelite NSO, i cili dyshohet se ishte përdorur nga Maroku për të mbikëqyrur interesat e saj në Francë.

Ekspertët nuk ishin në gjendje të analizonin telefonin e Presidentit Macron, numri i të cilit ishte renditur si një objektiv i mundshëm për Marokun, por zbuluan gjurmë të programit në telefonat që i përkisnin një ish-ministri dhe një ish-ligjvënësi.

Përveç kësaj, Citizen Lab i Universitetit të Torontos, i cili merret me aktivitetet e piraterisë, zbuloi se një klient i Pegasus “në emër të shërbimit të sigurisë së Marokut” kishte lidhje me shënjestrimin e numrave marokenë, francezë dhe algjerianë.

Numrat që korrespondojnë me telefonat e synuar në Francë janë midis një liste të mundshme që përkojnë me përparësitë gjeo-strategjike të Marokut ”, raportoi Le Monde.

Në një editorial të botuar të martën, gazeta u bëri thirrje gjithashtu “viktimave të Pegasus” t’u drejtohen jo vetëm vendeve që dyshohet se i kanë shënjestruar ata, por “gjithashtu edhe autoriteteve izraelite”, të cilët duhet të miratojnë rregulla të reja të për sigurinë e eksportit nga çdo firmë izraelite, raporton abcnews.al

Ky vendim vjen ndërsa Ministri i Mbrojtjes i vendit Benny Gantz udhëtoi në Paris të mërkurën për të diskutuar skandalin në lidhje me zyrtarët francezë. Izraeli i detyrohet Francës një shpjegim në lidhje me teknologjinë e mbikëqyrjes së NSO.

Presidenti Emmanuel Macron bëri thirrje për një hetim zyrtar mbi pretendimet e spiunazhit dhe i kërkoi Kryeministrit Naftali Bennett  sqarime në lidhje me sulmin. Po ashtu  i shënjestruar nga softueri  ishte Mbreti i Marokut Mohammed VI.

Në përgjigje të një hetimi javën e kaluar, NSO tha për Haaretz: “Emmanuel Macron ose Mbreti Mohammed VI nuk janë dhe kurrë nuk kanë qenë shënjestra e Pegasus.”

Maroku ka mohuar të gjitha akuzat dhe javën e kaluar ngriti një padi për shpifje kundër Amnesty International dhe Forbidden Stories. Ndërkohë, media franceze, reporterët e së cilës u vunë në shënjestër, paraqitën një ankesë penale te prokurorët e Parisit, duke fajësuar Marokun për spiunazh. Më pas u hap një hetim, raporton abcnews.al

Lajmi vjen pas botimit të një hetimi masiv ndërkombëtar të quajtur Project Pegasus, i udhëhequr nga një organizatë e quajtur Forbidden Stories së bashku me Amnesty International dhe një konsorcium gazetash në të gjithë botën.

Hetimi zbuloi një listë të gjatë të personave të profilit të lartë që u zgjodhën si objektiva të mundshëm për programin Pegasus nga klientët e saj.  Haaretz mori pjesë në hetimin global, pas rrjedhjes së 50,000 numrave të telefonit të zgjedhur nga klientët e NSO.

Haaretz ndihmoi në ekspozimin se si suksesi global i NSO – klientë nga Meksika në Indi, dhe madje Ruanda – ishte përfshirë në “diplomacinë kibernetike” të Izraelit. s.ba/abcnews.al