FOTO/ Zonja e parë e Amerikës shpreh mbështetjen ndaj Ukrainës me detajin më të pazakontë

schedule17:02 - 2 Mars, 2022

schedule 17:02 - 2 Mars, 2022

Zonja e parë e Amerikës, Jill Biden, e bëri të qartë pozicionin e saj për luftën në Ukrainë duke zgjedhur të veshë një fustan blu me detaje të verdha (ngjyrat kombëtare të Ukrainës), ndërsa bashkëshorti i saj vlerësoi guximin e ukrainasve dhe sqaroi pozicionin e vendit të tij për çështje. Joe Biden mbajti fjalimin e mirënjohur “Adresa për gjendjen e Bashkimit”, e cila mbahet çdo vit nga Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara në Kongres.

Sipas informacioneve nga Shtëpia e Bardhë, zgjedhja e saj e veshjeve synonte të simbolizonte mbështetjen e saj thelbësore për vendin e prekur. Jill u ftua edhe nga Oksana Markarova, ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara që nga shkurti i vitit 2021, e cila priti në mënyrën më të ngrohtë me një përqafim të madh.

Fustani i saj Sally LaPointe kishte një detaj të veçantë që e bënte të binte në sy. Kjo është luledielli e qëndisur, e cila është lulja kombëtare e Ukrainës, e qepur në mëngën pranë zonës së kyçit të dorës. Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që Jill përdor dollapin e saj për të shprehur mbështetjen e saj për popullin ukrainas. Në fillim të kësaj jave, ajo u shfaq në një tubim në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një muaji kushtuar historisë afrikano-amerikane, e veshur me një maskë të stolisur me një luledielli.

Të dielën, ajo ndau mendimet e mëposhtme në llogarinë e saj në Tëitter: “Joe dhe unë vazhdojmë të lutemi për të gjithë qytetarët e guximshëm dhe krenarë të Ukrainës . Zemrat tona janë me trupat tona dhe familjet tona ushtarake, përfshirë ato në Evropë, duke treguar solidaritetin e tyre me aleatët tanë. Ju jemi vërtet mirënjohës për punën tuaj” ./abcnews.al