FOTO/ Forcat ruse sulmojnë me raketa një shkollë në Kharkiv

schedule10:07 - 4 Korrik, 2022

schedule 10:07 - 4 Korrik, 2022

Forcat ruse kanë sulmuar me raketa një shkollë në rajonin verilindor të Kharkiv, sipas guvernatorit tërajonit, Oleh Synyehubov, shkruan skynews.

Raketa goditi ndërtesën në distriktin Shevchenkiv në orën 4 të mëngjesit të sotëm, ndërsa ekipet e shpëtimit tani po kërkojnë në gërmadha, tha Synyehubov në një deklaratë në Telegram.

Synyehubov tha gjithashtu se forcat ruse kishin “bastisur qytetet dhe fshatrat e Kharkiv, Izyum dhe Bogodukhiv” dhe ndërtesat e banimit dhe strukturat e tjera në rajon janë shkatërruar si rezultat i bombardimeve.

Ditën e djeshme, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se Rusia kishte goditur brutalisht Kharkiv, Kramatorsk dhe Sloviansk me sulme me raketa, duke shkaktuar 6 viktima dhe duke plagosur 20 vdekur vetëm në Sloviansk.

Ministria ruse e mbrojtjes tha gjithashtu se kishte goditur infrastrukturën ushtarake të Kharkiv, i cili është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Rreth 44 milje nga Kharkiv, në anën ruse të kufirit, Kremlini raportoi gjithashtu shpërthime në Belgorod, për të cilat tha se vranë të paktën tre persona dhe shkatërruan ndërtesat e banimit.

/abcnews.al