“Formula” e Nazarkos për zgjedhjet: Merrni 3000 b…zinj të numërojnë votat

schedule22:12 - 8 Korrik, 2020

schedule 22:12 - 8 Korrik, 2020

Në Byro Politike mbrëmjen e sotme me gazetaren Juli Xhokaxhi është diskutuar  Reforma Zgjedhore dhe marrëveshja e arritur deri më tani nga palët politike.

Për të folur në lidhje me këtë çështje, i ftuar në studio ishte analisti Shpëtim Nazarko, gazetarja Esiona Konomi, dhe Ivi Kaso Sekretar për çështjet zgjedhore.

Gjatë bisedës analisti Nazarko u shpreh i revoltuar për votimet në tërësi që historia sipas tij ka treguar se palët politike fusin duart në kutitë e votimit.

Sipas tij një formulë tjetër do të ishte më e nevojshme për tu aplikuar në numërimin  e votave dhe se palët politike nuk duhet të afrohen në kutitë e votimit.

Në lidhje me këtë Nazarko i njohur për batutat e tij të shpeshta në studiot televizive u shpreh:

Është karakteristikë e një analisti që vazhdon të kërkojë edhe më thellë. Edhe po qe budalla, për shkak të vjetërsisë i ka parë disa herë këto filma dhe i kupton menjëherë se çfarë duan të bëjnë këta. Këta duan të vazhdojnë të copëtojnë pafund pronat, tokat, pyjet, ujërat dhe ne të vazhdojmë prapë të biem burokratët e Evropës këtu.

Formula ime është kjo, shkoni dhe merrni 3000 b**zez jashtë dhe të vijnë këtu e të numërojnë votat, tu japim nga 10 dollarë dhe këta ikin të gjithë në shtëpi në darkë. Këta nuk duhet të afrohen te kutia e votimit”./abcnews.al