Florida nën pushtetin e ujit, uragani “Ian” lë 2 milionë njerëz pa energji elektrike

schedule07:17 - 29 Shtator, 2022

schedule 07:17 - 29 Shtator, 2022

Florida po përballet me uraganin Ian, i cili ka lënë rreth 2 milionë njerëz pa energji elektrike.

Zyrtarët kanë paralajmëruar se ndërprerjet e energjisë elektrike mund të ndodhin për shkak të linjave të rrymës të rrëzuara, pasi stuhia dhe erërat e forta vazhdojnë në jugperëndim të shtetit.

Ata kanë paralajmëruar se ndërprerjet do të vazhdojnë derisa të fillojnë operacionet e rikuperimit, pasi të kalojë uragani Ian.

Ndërkohë, kryebashkiakja e Tampa, Jane Castor, u ka kërkuar njerëzve që të strehohen në vend gjatë natës, duke shtuar se 24 orët e ardhshme do të jenë më të rrezikshmet.

“Stuhia do të shkaktojë ende përmbytje”,  tha ajo, duke shtuar se nivelet e përmbytjeve nuk do të rriten aq shpejt sa në Florida jugore.

Ndryshe nga më në jug në Florida, Tampa aktualisht nuk ka ndonjë plan për të vendosur një shtetrrethim, konfirmoi ajo. /abcnews.al