Finalja e Superkupës së Evropës: Formacionet e mundshme Real Madrid-Frankfurt

schedule10:15 - 10 Gusht, 2022

schedule 10:15 - 10 Gusht, 2022

Sot do të luhet finalja e Superkupës së Evropës në orën 21:00.

Skuadra spanjolle u kualifikua si fituese e Ligës së Kampionëve 2021/22 pasi mundi Liverpoolin në Stade de France në Paris në fillim të këtij viti.

Eintracht rezervoi vendin e tyre duke mposhtur Rangers në finalen e Europa League në Stadio Ramon Sanchez Pizjuan të Sevillas. Ndeshja përfundoi 1-1, por skuadra gjermane fitoi 5-4 me penallti.

Kjo ndeshje do të jetë hera e parë që nga finalja e Kupës Evropiane të vitit 1960 që të dy skuadrat përballen në këtë mënyrë. Real Madridi e fitoi atë ndeshje 7-3 në Hampden Park në Glasgow.

Ndeshja do zhvillohet në stadiumin Olimpik të Helsinkit në Finlandë. Është hera e parë që një finale e kompeticionit klubesh të UEFA-s mbahet në Finlandë.

Është raportuar tashmë se Carlo Ancelotti nuk do të jetë titullar si Antonio Rudiger dhe Aurelien Tchouameni, të cilët iu bashkuan klubit këtë verë, pasi ai dëshiron që lojtarët që fituan turneun të luajnë në finale.

Sa i përket skuadrës gjermane, ata do të udhëtojnë pa Filip Kostic, i cili është shumë pranë një kalimi te skuadra italiane Juventus.

Real Madrid – Eintracht Frankfurt formacionet e mundshme:

Real Madrid: Thibaut Courtois, Dani Carvajal, Eder Militao, David Alaba, Benjamin Mendy, Toni Kroos, Casemiro, Luka Modric, Fede Valverde, Karim Benzema, Vinicius Junior.

Eintracht Frankfurt: Kevin Trapp, Almany Toure, Tuta, Evan N’Dicka, Ansgar Knauff, Moussa Sow, Sebastian Rode, Christopher Lenz, Daichi Kamada, Mario Gotze, Rafael Borre./h.ll/abcnews.al