Filmi “Shpia e Ages” premierë në 26 shtator në Tiranë

schedule15:26 - 5 Shtator, 2019

schedule 15:26 - 5 Shtator, 2019

Fituesja e 58 çmimeve ndërkombëtare regjisorja kosovare Lendita Zeqiri  rrëfen për “Abc Neës” detaje rreth filmit “Shpia e Agës”,  i cili do të ketë premierën më 26 shtator në Tiranë. Në qendër të filmit është përdhunimi i grave në luftën e Kosovës. Premierën botërore e pati në festivalin ndërkombëtar të “Karlovi Varit” të Çekisë.

Lendita Zeqiri është kineastja kosovare e cila e ka çuar Kosovën në 300 vende të botës dhe ka sjellë në shtëpi mbi 58 trofe në festivalet më të rëndësishëm. Madje ka marrë 3 konfirmime për garën në Oskar me filmin  e shkurtër artistic “gardhi.” Tashme ajo e ka nis me sukses edhe rrugëtimin në filmin e parë artistik “ “Shpia e Agës”. Për një orë e 40 minuta ajo rrëfen një temë të fortë, e cila ka të bëjë me përdhunimin e grave në kohën e luftës së Kosovës.

Qëllimi kryesor ka qenë që filmi të dialogojë me publikun. Regjisorja dhe skenaristja Lendita Zeqiri sfidon veten edhe në aspektin kohor.

“Shpia e Ages”  i ka marrë 6 vite punë intensive dhe vlerësime nga kritika që në premierën  botërore.

Gjatë karrierës së saj artistike deri tani ka realizuar 10 filma artistik të metrazhit  të shkurtër dhe një i gjatë.  Por si trampolin suksesi ajo rendit filmin “Ballkoni”.

Kujton se komisioni në fillim filmin” Shpia e Ages” është gjykuar si shumë zhargon, por ajo nuk harron mbështetjen që mori nga i ndjeri Gjergj Xhuvani.

“ Shpia e Ages” do të ketë premierën në Tiranë më 26 shtator, ndërkohë që filmi është pjesë e festivaleve më të rëndësishëm botërorë. /ABC News Albania 24/7