Filmi më i shikuar në Netflix çuditërisht nuk është në anglisht

schedule14:35 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 14:35 - 9 Dhjetor, 2022

Ja diçka që nuk ndodh shumë shpesh për të qenë i sinqertë. Kur flasim për filmin më të njohur në Netflix sipas javës, muajit apo vitit, në përgjithësi janë tituj amerikanë. Jo gjithmonë bëhet fjalë për cilësinë e tyre, le të themi që produksionet hollivudiane nisin me një lojtar shtesë në fushë, pasi ndër të tjera protagonistët e tyre për shkak të njohjes veprojnë si “barkerë” në vetvete. Kur luajnë emra si Chris Hemsëorth dhe Gal Gadot, suksesi është më se i sigurt.

Një kthesë

Pra, vjen si befasi kur një film jo në anglisht shfaqet si më i popullarizuari në platformën e transmetimit. Arsyeja për norvegjezin ‘Troll’ me më shumë se 75 milionë shikime, theu një rekord. Dhe jo vetëm kaq, për shkak të 93 vendeve në të cilat ka arritur të hyjë në top 10-shen e më të njohurve, është në vendin e parë në 84 prej tyre. Në të njëjtën kohë, në këtë mënyrë ai tejkaloi britanikun ‘The Lover of Lady Chatterley’, filmin e Krishtlindjeve ‘Ditari i Noelit’ dhe filmi më miqësor për familjen ‘Dreamland’ me protagonist Jason Momoa. Ai është tashmë ndër titujt e huaj më të njohur në historinë e Netflix.

I pari në këtë listë është “Bloody Sky” (Cielo Rojo Sangre) me 110 milionë shikime dhe në vendin e dytë është “The Platform” (El Hoyo) me 108 milionë. Pra, në tre javë të tjera mund të jetë përpara këtyre dy prodhimeve, dhe nëse i kalon 200 milionë shikime, madje mund të fitojë një vend në mesin e prodhimeve më të njohura në çdo gjuhë.

Komploti i ‘Troll-it’

Për ata që nuk e kanë parë, ‘Troll ‘është një film aksion shkencor fantastik që na çon në Norvegji, ku pas një shpërthimi në një mal, një përbindësh i lashtë zgjohet për të marrë shtëpinë e tij dhe për këtë ai do të shkatërrojë gjithçka që duhet. Sigurisht, nuk është historia e Krishtlindjeve, por ka fituar miliona abonentë nga e gjithë bota dhe duket se do të vazhdojë ta bëjë këtë në ditët në vijim./abcnews.al