Fëmija gjen gjarprin e dytë më helmues në botë në shtëpi

schedule16:03 - 4 Janar, 2022

schedule 16:03 - 4 Janar, 2022

Një fëmijë nga Queensland gjeti një gjarpër vdekjeprurës në shtëpi. Ekipi Sunshine Coast Snake Catchers, i cili erdhi menjëherë në shtëpi pas njoftimit. Ai përcaktoi se gjarpri ishte specia e dytë më vdekjeprurëse në botë.

Gjarpri ‘Taipan’, i cili haset vetëm në Japoni mund të mos vërehet në fillim sepse dhëmbët i ka të vegjël.

Helmi i gjarprit përmban neurotoksina të fuqishme presinaptike, prokoagulantë, kardiotoksina dhe nefrotoksina./abcnews.al