FBI e konfirmon: Trupi i gjetur në park i përket blogeres së njohur

schedule23:50 - 21 Shtator, 2021

schedule 23:50 - 21 Shtator, 2021

FBI ka konfirmuar se trupi i gjetur brenda një parku kombëtar të Wyoming të dielën i përket blogeres të zhdukur Gabby Petito. Një mjek ligjor bëri tha paraprakisht se bëhej fjalë për një vrasje duke mos dhënë më asnjë indikacion mbi mënyrën se si vdiq ajo. Petito, 22 vjeç, ishte duke vizituar Parkun Kombëtar Grand Teton me të fejuarin e saj, Brian Laundrie, 23 vjeç.

Sipas BBC-së, policia aktualisht është duke kërkuar për Laundrie, vendndodhja e të cilit nuk dihet. Ai konsiderohet një “person me interes” në këtë çështje, por nuk është akuzuar për ndonjë krim.

“Mjeku mjek i Teton County Dr Brent Blue konfirmoi se eshtrat janë ato të Gabrielle Venora Petito, data e lindjes më 19 mars 1999. Përcaktimi fillestar i për mënyrën e vdekjes është vrasje”, tha zyra e FBI -së në Denver.

Çifti kishte udhëtuar për disa javë para se Laundrie të kthehej në shtëpi në Florida vetëm më 1 shtator. Ai nuk kontaktoi policinë ose familjen Petito kur u kthye, raporton abcnews.al.

Familja Petitos raportoi 10 ditë më vonë se ajo ishte zhdukur. Disa javë më parë, policia në qytetin e Moabit në Utah u thirr për një incident të mundshëm të dhunës në familje.

Pamjet e kamerave të trupit treguan zonja Petito duke qarë dhe duke u ankuar për shëndetin e saj mendor. Një raport policor më vonë tha se Laundrie pretendonte se zonja Petito e kishte goditur atë gjatë një grindjeje. Asnjë akuzë nuk u ngrit, me oficerët që rekomanduan që çifti të kalonte natën të ndarë. Ajo që ndodhi më pas është e paqartë.

Familja e Laundrie raportoi se i fejuari i blogeres ishte zhdukur gjatë fundjavës. Ata thonë se ai u nis për diku  më 14 shtator dhe nuk u kthye më. Kërkimi për Laundrie është përqendruar në një rezervat natyror prej 24,000 hektarësh pranë shtëpisë së tij në Portin e Veriut, Florida. Policia po përdor qen, dronë dhe automjete për të gjithë terrenin për kërkimin, për të cilin policia thotë se është e komplikuar nga terreni i vështirë dhe moçalor. /abcnews.al