Familjet e ushtarëve të burgosur ukrainas protesta në Lviv, thirrje organizatave të ndërmarrin veprime

schedule15:16 - 18 Gusht, 2022

schedule 15:16 - 18 Gusht, 2022

Dhjetra të afërm të ukrainasve të burgosur në Rusi kanë protestuar në Lviv, gjatë një vizitë të Presidentit Zelensky me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres dhe presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, shkruajnë mediat e huaja.

Protestuesit mbanin pankarta që bënin thirrje për ndihmë dhe denoncuan mungesën e veprimeve nga organizatat ndërkombëtare.

“Pse nuk po veprojnë? Pse nuk po bëjnë asgjë? Ky është qëllimi i tyre, detyra e tyre, prandaj ekzistojnë këto organizata”, tha Anastasia Zanos, e fejuara e një ushtari të burgosur.

Shumë nga të burgosurit u dorëzuan te forcat ruse në maj, duke i dhënë fund mbrojtjes së tyre të fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol.

/abcnews.al