Europa e vendosur të “shkatërrojë” perandorinë e Putin: Kufizoni importet e naftës dhe gazit nga Rusia

schedule11:35 - 1 Mars, 2022

schedule 11:35 - 1 Mars, 2022

Parlamenti Evropian do t’i bëjë thirrje vendeve anëtare të BE-së të kufizojnë importet e naftës dhe gazit rus, në një përpjekje për të ashpërsuar sankionet kundër Kremlinit, që prej hyrjes së trupave ushrrakë në Ukrainë më 24 shkurt.

Strategjia e Eurioës është dobësimi i ekonomisë ruse dhe aftësisë së Moskës për të luftuar Amerikën.

Prpozimi pritet do të votohet pas një fjalimi drejtuar eurodeputetëve nga presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, i cili pritet t’i drejtohet asamblesë në Bruksel përmes një video sot, shkruan The Guardian.

Eurodeputetët argumentojnë për sanksione më të rënda si përgjigje ndaj sulmeve ruse në zonat dhe infrastrukturën civile.