Zhvlerësimi

euro-1-1280x712.jpg
nev ila17:30 | 13/08/2019

Konfindustria shpreh shqetësimin për ndikimin që po jep zhvlerësimi i euros kundrejt lekut në industrinë prodhuese.

Administratori i Përgjithshëm i Konfindustrias Gjergj Buxhuku në një njoftim për shtyp thotë se mbivlerësimi  i lekut godet  drejtpërdrejt fuqinë konkuruese të vendit dhe ndihmon lobet importuese.

Sipas Konfindustrias kjo vjen për mungesë të analizës institucionale, mosveprimit ose politikat e gabuara të Bankës Qendrore.

Gjithashtu rënia e rendimentit fiskal të ekonomisë në një masë të madhe sipas Administratorit të Konfindustrias vjen dhe nga politikat monetare të gabuara ose të munguara ndjekur nga Banka e Shqipërisë në vite.

Në një afat kohor 3 vjeçar euro është zhvleftësuar me mbi 13% të vlerës së saj kundrejt lekut. Gushtin e këtij viti monedha evropiane arriti nivelin më të ulet historik në 12 vite./ABC News Albania 24/7

MW-HO836_xi_tru_20190805132740_ZH.jpg
ad min14:45 | 06/08/2019

Zhvlerësimi i Jenit kinez e ka çuar përplasjen tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës përtej çështjes së tarifave. Në reagimin e radhës, Pekini zyrtar ka hedhur poshtë akuzat e Uashingtonit se ka manipuluar vlerën e valutës kineze në tregjet e këmbimit.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë përfshirë në një luftë fjalësh e akuzash në lidhje me gjendjen e valutës kineze, që ka pësuar rënien e parë në tregjet e këmbimit që prej vitit 1994. E fundit ka qenë Banka Qendrore e Kinës, që të martën deklaroi se vendimi i Uashingtonit për ta etiketuar Pekinin si një manipulues të jenit do të dëmtojë rëndë rendin ndërkombëtar ekonomik dhe do të shkaktojë kaos në tregjet financiare.

Vendimi i Amerikës për të shtrënguar tensionet e monedhës ditën e hënë do të parandalojnë gjithashtu rimëkëmbjen e ekonomisë dhe tregtisë globale – vijoi Banka e Kinës në reagimin e saj. Institucioni në fjalë theksoi se, Pekini nuk e ka përdorur kurrë dhe nuk do ta përdorë kuotën e këmbimit të valutës së saj si vegël për të zgjidhur kontestet tregtare.

“Kina i kishte paralajmëruar Shtetet e Bashkuara që t’i vinin fre kalit të tyre përpara se të arrinte humnerën dhe që të kthehej mbrapsht nga shtegu i gabuar”, tha më tej banka qendrore në reagimin e saj.

Akuzat e Shteteve të Bashkuara për valutën, që erdhën pas një rënieje të ndjeshme të jenit ditën e hënë, i ka thelluar edhe më tej problemet mes dy ekonomive më të mëdha të botës dhe e ka vështirësuar shpresat për një zgjidhje të shpejtë të përplasjes së tyre. Kontesti dypalësh është shtrirë edhe në fusha të tjera si teknologjia dhe analistët paralajmërojnë se masat reciproke mund të zgjerohen e të bëhen më të ashpra, duke ndikuar tek rritja e ekonomisë globale./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono