konkuruese

euro-1-1280x712.jpg
nev ila17:30 | 13/08/2019

Konfindustria shpreh shqetësimin për ndikimin që po jep zhvlerësimi i euros kundrejt lekut në industrinë prodhuese.

Administratori i Përgjithshëm i Konfindustrias Gjergj Buxhuku në një njoftim për shtyp thotë se mbivlerësimi  i lekut godet  drejtpërdrejt fuqinë konkuruese të vendit dhe ndihmon lobet importuese.

Sipas Konfindustrias kjo vjen për mungesë të analizës institucionale, mosveprimit ose politikat e gabuara të Bankës Qendrore.

Gjithashtu rënia e rendimentit fiskal të ekonomisë në një masë të madhe sipas Administratorit të Konfindustrias vjen dhe nga politikat monetare të gabuara ose të munguara ndjekur nga Banka e Shqipërisë në vite.

Në një afat kohor 3 vjeçar euro është zhvleftësuar me mbi 13% të vlerës së saj kundrejt lekut. Gushtin e këtij viti monedha evropiane arriti nivelin më të ulet historik në 12 vite./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono