Vulin kërkon demarkacionin e kufirit mes Serbisë dhe Kosovës

16:10 | 22/07/201816:100

Ministri serb i Mbrojtjes kërkon një zgjidhje kompromisi dhe demarkacionin e kufirit me Kosovën. Sipas Vulin, kjo do të pengojë planin e Shqipërisë së Madhe.

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, nënvizon se për Serbinë një zgjidhje kompromisi me Kosovën është “demarkacioni dhe ndalimi i përhapjes së Shqipërisë së Madhe”. Në një intervistë për gazetën “Kurir”, ai ka thënë se pret që Prishtina t’i vazhdojë provokimet dhe përpjekjet për të ndërprerë dialogun.

“Ata e dinë se negociatat me Vuçiçin nuk janë të mira për ta, dhe këtë e pranojnë me vështirësi”, është shprehur Vulin.

I pyetur se si as pas gjashtë muajsh nga vrasja Oliver Ivanoviç, nuk ka ndonjë rezultat nga hetuesia, ai tha se “Prishtinës dhe një pjese të madhe të komunitetit ndërkombëtar u leverdis që të mos arrihet deri tek zgjidhja e rastit”.

“Do të doja të kishim kontroll të plotë që do të na mundësonte zgjidhjen e krimit, por nuk e kemi,  prandaj mundësitë tona janë limituar”, tha Vulin, duke shtuar se “Beogradi nuk do të ndalojë kërkimet për vrasësit e Ivanoviç”.

Ndër të tjera, duke përmenduar armatosjen e ushtrisë me avionë luftarakë, Vulin paralajmëroi se është i gatshëm të mbrojë Serbinë dhe serbët në çdo kohë, ku do që ata jetojnë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono