Ermonela Jaho në Operan Mbretërore të Londrës, vlerësohet nga kritika

schedule15:57 - 22 Janar, 2019

schedule 15:57 - 22 Janar, 2019

Kritika vlerëson maksimalisht sopranën e famshme shqiptare Ermonela Jaho për rolin e   Violetës në Operan Mbretërore të Londrës. Traviatën  e ngjiste për herë të 255 në skena të ndryshme të botës ylli i muzikës operistike. Ndërkohë që shfaqja e fundit do të mbahet më 30 Janar dhe do të jetë live në gjithë kinematë e botës, nga Opera Mbretërore e  Londrës.

Sopranoja shqiptare me famë boterore Ermonela Jaho sezonin artistik e nis më 14 Janarë në Operan Mbretërore  të Londrës nën petkat e Violetës,  rol të cilën e jetëson  në skenë për  255 herë. Traviata mbetet stol mjaft i dashur për soparnon e famshme sghqiptare, sepse ëndërrat dhe famën në skenat botërore e nisi me Traviatën. Për tre shfaqjet atë datët 14, 17 dhe 21  Ermonela Jaho  është vlerësuar maksimalisht nga kritika.

Sunday Times: Një yll i vërtetë, e pakrahasueshme si këngëtare-aktore lirike aktualisht. Ajo e ngre mbrëmjen nga rutina në diçka me të vërtetë shumë speciale. Jaho është në kulmin profesional të saj…..

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike “Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti në skenë operetën e famshme “La Traviata”, konsiderohet ylli i operistikës ndërkombëtare.

Financial Times:  Ermonela Jaho është thellësisht prekëse me La Traviatën në Operan Mbretërore.
Soprano shqipetare shkëlqen në Londër në ringjalljen e regjisë së operas së Verdit nga Richard E.

Debutimi i parë në Shtëpinë Mbretërore të Operës ishte më vitin 2008, megjithatë lidhja e saj me audiencën e Londrës vazhdon që të jetë shumë e rëndësishme për të. Kujtojmë që në 2017 nga kjo opera u relaizia një dokumentar për jetën dhe arritjet e këngëtares shqiptare. Ndërkohë që shfaqja e fundit e  Traviatës  do të ndiqet live në të gjitha kinematë botërore mbrëmjen e 30 Janarit./abcnews.al