Ermal Meta, koncert homazh në Tiranë për kantautorin Fabrizio De Andre

15:53 | 04/03/201915:530

Kujtohet në Tiranë kantautori i njohur Italian Fabrizio de Andre. Koncerti në nder të tij u mbajt sot paradite nga grupi muzikor “Gnuquartet”. Ky grup shoqëron  kantautorin shqiptar Ermal Meta, i cili  do të japë një koncert në orën 20.30 në Pallatin e Kongreseve.

Grupi  muzikor “Gnuquartet”  i cili shoqëron  kantautorin shqiptar Ermal Meta në turin e 23 qyteteve italiane si dhe në koncertin e Shqipërisë mbajtën për publikun kryeqytetas një koncert homazh për  kantautorin  Italian Fabrizio de Andre për  20 vjetorin e ndarjes së tij nga jeta.

Teksa rrëfejnë me tinguj ndërthurjen e muzikës klasike me atë xhaz, preferojnë të dinë nga publiku se sa e njohin Paganinin, Fabricion e deri te kantautori shqiptar Ermal Meta.

Studentë të muzikës dhe spektatorë të thjeshtë shijuan për një orë muzikën e grupit Italian “Gnuquartet”, grup i cili u krijua në vitin 2005 me qëllim e thjeshtë që të percjell live emocionet tek publiku. Muzika e tyre është një ndërthurje mes muzikës klasike me etnofolkun. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono