Erdogan zbret në zonat e katastrofës, përfshirë edhe epiqendrën e tërmetit

schedule11:35 - 8 Shkurt, 2023

schedule 11:35 - 8 Shkurt, 2023

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka zbarkuar në provincën jugore të Kahramanmaraş në Turqi përpara udhëtimit të tij në zonat e prekura rëndë nga tërmeti vdekjeprurës i së hënës.

Erdogan pritet të ndalojë në një zonë ndihme emergjente me tenda gjatë vizitës së tij në qendrën e qytetit Kahramanmaraş dhe më pas të shkojë në qytetin e Pazarcık, i cili pësoi dëme të mëdha pas tërmetit, tha agjencia e re shtetërore Anadolu.

Ai ka planifikuar të vizitojë provincën e Hatay më vonë.

Udhëheqësi turk shpalli të martën një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në 10 provinca, pasi kushtet e motit të ngrirë pengojnë përpjekjet e shpëtimit./abcnews.al