Enis Bardhi shkëlqen në Ligën Spanjolle

schedule12:46 - 24 Prill, 2018

schedule 12:46 - 24 Prill, 2018

Një shqiptar i Maqedonisë bëri ligjin në ndeshjet e fundit të Ligës së Spanjës. Enis Bardhi shënoi dy gola spektakolarë për Levanten, dhe skuadra e tij është shumë pranë mbijetesës.

Nuk ekzistojnë vetëm Mesi apo Ronaldo.

Në Spanjë luan edhe një specialist i goditjeve të dënimit, një djalosh 22-vjeçar lindur në një familje shqiptare të Shkupit.

Enis Bardhi e tregoi sërish gjithë klasin e tij, sapo iu dha mundësia, duke bërë diçka të madhe për veten dhe për Levanten.

Realizoi dy herë nga goditjet standarde në ndeshjen e La Ligës në Bilbao, nga gjuajtjet e dënimit duke ndihmuar ekipin që të fitonte dhe që të kishte mbijetesën fare pranë.

E gjithë mrekullia me emrin Enis Bardhi ndodhi në 3 minutat e fundit të pjesës së parë, fillimisht në të 42-ën, dhe pastaj në të 45-ën.

Golat e tij përmbysën avantazhin e baskëve arritur nga rrjeta e shkëlqyer e Raul Garsisë, gjë aspak e lehtë në stadiumin e zjarrtë të Atletikut.

Edhe pse nuk ka mundur të luajë shumë shpesh, sërish shkupjani e ka treguar veten, duke qenë 3 herë shënues në vetëm 8 ndeshje që ka luajtur në kampionatin spanjoll.

Për fat të keq, këtë herë nuk pati minuta për sulmuesin e kombëtares së Shqipërisë, Armando Sadikun, që e ndoqi krejt ndeshjen nga stoli.

Kur duhen edhe 4 javë deri në përfundim të sezonit, Levante është në vendin e katërt nga fundi, pozicion që të mban në kategori, duke pasur 37 pikë ndaj 28 të Deportivos së La Korunjës. /abcnews.al