EMRAT/ Vijon gara për kreun e BKH, kualifikohen 8 kandidatë

schedule10:46 - 14 Shkurt, 2020

schedule 10:46 - 14 Shkurt, 2020

Tetë nga 18 kandidatë në garë për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit janë kualifikuar në testin fizik dhe logjik. Përmes një njoftimi për mediat bëhet me dije se ka përfunduar vlerësimin e testit të aftësive fizike, testit të arsyetimit logjik dhe të aftësive për të shkruajtur raporte dhe ka llogaritur pikët totale për secilin kandidat, për të identifikuar kandidatët më të mirë për Drejtor të BKH-së, që do të marrin pjesë në fazat e tjera të përzgjedhjes.

Nga ky test duket se Komisioni mbeti shumë i kënaqur nga cilësia dhe performanca e aplikantëve, dhe si pasojë ka vendosur që të rrisë numrin që do të konkurojë në fazat e fundit nga 6 në 8 kandidatë.

Lista e kandidatëve:

Aida Veizaj

Ardian Çipa

Artur Beu

Ervin Hodaj

Gentjan Shehaj

Lindita Nushi

Idajet Faskaj

Ylli Pjetërnikaj

Drejtues i Prokurorisë së Posaçme

Arben Kraja./abcnews.al

Vijon…