SHBA: Armenia dhe Azerbajxhani bien dakord për armëpushim të ri

schedule21:00 - 25 Tetor, 2020

schedule 21:00 - 25 Tetor, 2020

Një armëpushim humanitar do të hyjë në fuqi të hënën në mëngjes në luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorno-Karabakun, tha të dielën një deklaratë e përbashkët nga Departamenti i Shtetit i SHBA-së dhe dy qeverive.

Në një deklaratë të veçantë, Grupi i Minsk i OSBE, i formuar për të ndërmjetësuar konfliktin dhe i udhëhequr nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, tha se bashkëkryetarët e saj dhe ministrat e jashtëm do të takoheshin përsëri në 29 tetor për të diskutuar çështjen e Nagorno-Karabakut.

Luftimet për rajonin separatist Nagorno-Karabak vazhduan të dielën, ndërsa Armenia dhe Azerbajxhani përsëritën angazhimin e tyre për një zgjidhje paqësore të konfliktit të tyre dekada të vjetër.

Ndërkohë, dy vendet ranë dakord për një armëpushim edhe më herë në mesnatën e 17 tetorit në Moskë. Por kjo marrëveshje u shkel pasi luftimet vijuan përsëri.

Shpërthimi i fundit i luftimeve mbi Nagorno-Karabakut, që nisën në 27 shtator, ka vazhduar pavarësisht thirrjeve të shumta për ndërprerjen e armiqësive.

Ky është përshkallëzimi më i madh në vite mbi rajonin që shtrihet brenda Azerbajxhanit por ka qenë nën kontrollin e forcave etnike armene të mbështetura nga Armenia që nga fundi i një lufte separatiste në 1994.

Sipas zyrtarëve të Nagorno-Karabakut, 974 trupa të tyre janë vrarë në përleshjet e deritanishme, si dhe 37 civilë. Autoritetet azere nuk kanë zbuluar humbjet e tyre ushtarake, por thanë se 65 civilë u vranë dhe rreth 300 u plagosën në anën e tyre.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të enjten se sipas informacionit të Moskës, numri i të vdekurve nga luftimet është afërsisht 5,000, që është dukshëm më i lartë se ajo që raportojnë të dy palët. g.v/abcnews.al