6 të vdekur dhe 700 të infektuar brenda ditës në Shqipëri

schedule18:04 - 9 Shkurt, 2022

schedule 18:04 - 9 Shkurt, 2022

Gjashtë persona ndërruan jetë gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa 700 të tjerë rezultojnë të infektuar. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, kanë ndërruar jetë një qytetar nga Korça 48 vjeç, dy qytetarë nga Tirana të moshave 66-71 vjeç, një qytetare nga Vlora 71 vjeçe, një qytetare nga Durrësi 78 vjeçe, një qytetar nga Elbasani 84 vjeç. Ndërkohë, raportohet se aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Sipas saj, çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

Po ashtu, ministria apelon qytetarët që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë të vaksinës, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Rastet e reja sipas bashkive: 

277 në Tiranë, 47 në Shkodër, 42 në Durrës, 34 në Vlorë, 30 në Berat, 27 në Fier, nga 23 qytetarë në Gjirokastër, Sarandë, 18 në Korçë, 15 në Lushnje, 14 në Elbasan, 11 në Kuçovë, 10 në Lezhë, nga 9 qytetarë në Kavajë, Tepelenë, nga 7 qytetarë në Peqin, Pogradec, Kamëz, 6 në Poliçan, nga 5 qytetarë në Prrenjas, Përmet, Delvinë, Mallakastër, Kukës, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Mirditë, Kurbin, Vorë, Memaliaj, Devoll, Gramsh, 3 në Divjakë, nga 2 qytetarë në Vau i Dejës, Pukë, Has, Tropojë, Rrogozhinë, Mat, Himarë, Kolonjë, Librazhd, nga 1 qytetar në Belsh, Cerrik, Skrapar, Dimal, Patos, Roskovec, Bulqizë, Dibër, Krujë, Shijak.

Statistika (09 Shkurt 2022)

Raste të reja ditore 700
Të shëruar në 24 orë 1048
Të shtruar në spitale 123
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 3025

Testime totale 1,701,905
Raste pozitive 266,416
Raste të shëruara 251,477
Raste Aktive 11,540
Humbje jete 3,399

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 4301
Fier 1497
Shkodër 1088
Vlorë 922
Gjirokastër 837
Elbasan 768
Berat 637
Lezhë 477
Korçë 399
Durrës 295
Kukës 243
Dibër 76

/abcnews.al