Dy raste të reja me COVID 19, rritet numri i të infektuarve në Malin e Zi

schedule22:32 - 21 Mars, 2020

schedule 22:32 - 21 Mars, 2020

Mali i Zi ka konfirmuar edhe 2 raste të reja me koronavirus duke bërë që numri i personave të prekur deri më tani ka shkuar në 16.

Ndërkohë dy rastet e para në këtë shtet janë konfirmuar me të martën, nga kryeministri i vendit Duško Marković.

Për të mbrojtur qytetarët nga përhapja e koronavirusit, transporti publik përfshirë autobusët dhe hekurudhat është pezulluar. Gjithashtu, në vend është ndaluar edhe funksionimi i ambienteve sportive dhe rekreative të brendshme dhe të jashtme dhe pishinat.

Gjithashtu qeveria rekomandon që dasmat të shtyhet dhe këshillon që varrimet të mbahen në një rreth të ngushtë familjar. /abcnews.al