Dy hitet më të mëdha të të gjitha kohërave

schedule14:46 - 7 Dhjetor, 2019

schedule 14:46 - 7 Dhjetor, 2019

Viti 2017 nisi me dy këngë që tronditën industrinë e muzikës. “Despacito” dhe “Shape of You” janë ende videot më të shikuara në YouTube të të gjitha kohërave.

Disa këngë janë të destinuara të kryesojnë , të frymëzojnë mijëra njerëz  dhe të bëhen krimbat e veshit në të gjithë botën. A keni menduar ndonjëherë se çfarë e shtyn një hit global, çfarë e mban atë duke vazhduar dhe sa kohë kërkon që ai të shpërthej? “Despacito” dhe “Shape of You” na lejojnë të analizojmë ciklin jetësor të një hiti masiv.

Nga Porto Riko në çdo klub në botë

Luis Fonsi , megjithëse i suksesshëm në Amerikën Latine, nuk pati asnjë hit në mbarë botën para “Despacito”, që është # 1 sipas shikimeve të YouTube deri më sot. Daddy Yankee , një hit-krijues dhe shtëpi diskografike, kur bëhet fjalë për Reggaeton, iu bashkua për të krijuar një këngë që rezononte nga çdo altoparlant në verën e vitit 2017. Në korrik 2017, ajo u luajt rreth 21M herë në ditë në YouTube. Faktori i parë që e vendosi atë në rrugën e suksesit ishte pikërisht ky bashkëpunim. Daddy Yankee shtoi aromën e tij dhe tërhoqi në masën e tij të fansave.

Kënga u bë shpejt një hit në Puerto Riko  dhe shpërtheu në të gjithë botën pasi videoja muzikore u publikua në YouTube. Ajo theu rekordin e parë kur arriti shikime 1B në një rekord 97 ditë. Më 6 shkurt 2019, kënga arriti në një pamje shikim 6B herë dhe prapë mban rekordin. Vërtetë, hitet e Amerikës Latine mund të marrin shumë shikime në YouTube shpejt pasi operojnë në një treg të madh. Ende, ndërsa disa këngë kanë shkelur në pragun 1B (si “Daddy Yankee” Shaky Shaky “, lansuar në 2016), asnjë nuk ka ardhur as afër” Despacito “.

Si u bë një hit “përbindësh” në pjesën tjetër të botës? Kur tashmë po fitonte vrull, duke përfshirë kopertinat nga e gjithë bota, Justin Bieber kërkoi të bashkohej me bandën me një remix. Pas publikimit të reklamës zyrtare në Prill 2017, kërkimet në Google për “Despacito” u rritën jashtëzakonisht. Është e pamohueshme që gjithçka që prek Justin Bieber tërheq shumë ekspozimin e mediave. Gjithashtu, së bashku erdhën betejat e tij me shfaqjen live të teksteve spanjolle në maj. Është interesante që në tre muaj pas publikimit të remix, origjinali mori mbi 1.5B shikime në YouTube, ndërsa kënga e Bieber mori “vetëm” 250M (sot ka rreth 650M).

Megjithëse artistët e Amerikës Latine kanë një ndjekje të madhe në mesin e atyre që flasin spanjisht në SH.B.A., vargjet angleze të dorëzuara nga Bieber lejuan të gjithë të këndojnë së bashku. Kështu ndihmoi “Despacito” në hapjen e tregut global për një gamë të gjerë të artistëve të Amerikës Latine.

Më së shumti klikime që “Despacito” mori brenda një dite të vetme ishin 26M në 16 korrik 2017. Rreth asaj kohe, Luis Fonsi dhe Daddy Yankee ishin të dy në turne. Është gjithashtu kur origjinali dhe remixi i kombinuar u bënë kënga më e transmetuara. Në gusht 2018, shikimet e përditshme filluan të bien derisa ato u bënë më konstante në vitin 2019. Në Mars 2019, kënga u largua nga tabela e Hot Latin Songs.

Faktet argëtuese: Sipas gazetave lokale, Porto Riko regjistroi një rritje të papritur të interesit turistik pas publikimit të këngës, veçanërisht për lokacione të tilla si  Club La Factor anda dhe rrethi La Perla në Old San Juan, të cilat u shfaqën në video. Ed Sheeran zbuloi në vitin 2017 se ai dëshironte të regjistronte një version të remixit të këngës, por Justin Bieber “e mposhti”.

“Shape of You” godet klasifikimet pas një ndërprerje

Duke folur për  Ed Sheeran : nëse nuk do të ishte për “Despacito”, “Shape of You” e tij do të ishte kënga më e njohur në YouTube. Le ta kthehemi pas në kohë. Në Dhjetor 2015, Ed Sheeran mori një pushim nga telefoni i tij, postat elektronike dhe të gjitha mediat sociale. Në Dhjetor 2016, pas një viti ndërprerje të muzikës dhe mediave sociale, ai filloi të paralajmëroj albumin e tij të ri në Twitter, Facebook dhe Instagram me një imazh të zbrazët blu dhe pa asnjë titull. Fansat dhe media ishin aty për të. Së shpejti ai u dha atyre një dhuratë të Vitit të Ri me një klip të shkurtër, duke thënë “Muzika e re që vjen të Premten!” dhe më vonë me fjalët: “Klubi nuk është vendi më i mirë për të gjetur dashuri”.

Më 6 janar, videot me mbsihkrim për dy këngët e para të albumit u lansuan në YouTube: “Castle on the Hill” dhe “Shape of You”. Kjo e fundit ka një ndjenjë Dancehall dhe nuk është një këngë tipike  Ed Sheeran .

Videoja zyrtare në YouTube për këngën arriti shikime 1B në vetëm 99 ditë, duke mos rënë në sy të rekordit të “Despacito” vetëm për dy ditë. Gjatë kësaj kohe, Ed bëri pjesën e tij të drejtë duke e promovuar atë me një seri shfaqjesh live, nga çmimet Brit, BBC Radio 1 Live Lounge në Tonight Shoë me Jimmy Fallon, ku ai e ri-krijoi atë me instrument. Reperi britanik  Stormzy gjithashtu iu bashkua për një rikrijim. Ed ishte në kopertinën e Rolling Stone, dhe media gjithashtu bëri një vazhdim të gjerë të historisë së tij me US Weekly në lidhje me një “temë për klikim-karrem”. Kënga arriti kulmin në prill 2017 me një mesatare prej 12M shikimesh në ditë në YouTube.

Në maj, klikimet e përditshme filluan të ulen. Një tjetër pikë erdhi kur kënga ishte nominuar për një Grammy për Best Pop Solo Performance në fund të nëntorit dhe fitorja ishte e padiskutueshme. Në dritën e lëvizjes #MeToo, turma priste që Kesha të fitonte me këngën e saj “Praying”, ku përshkruan të kalonte sulme seksuale – ndërsa “Shape of You” përqendrohet në një trup femëror.

Disa debate pasuan, megjithëse Ed madje nuk mori pjesë në ceremoni. Popullariteti i këngës u rrit gjatë turneut të tij në Amerikën e Veriut (së bashku me thashethemet për martesë) dhe më pas përsëri në janar, kur ai njoftoi data të reja për datat aziatike të turneut. Ishte gjithashtu në Janar 2019 që kënga ‘goditi’ me 4B shikime në YouTube./abcnews.al