Drithërima në Greqi, tërmeti “zgjon” Kretën në panik

schedule08:40 - 28 Tetor, 2021

schedule 08:40 - 28 Tetor, 2021

Një tërmet i ri është regjistruar herët në mëngjes në Kretë me intensitet 3.9 të shkallës Rihter. Sipas Institutit Gjeodinamik grek, tërmeti u regjistrua rreth orës 7 të mëngjesit, me epiqendër Lassithin.

Lexo edhe: Çarje toke dhe shumë tërmete, profesori: Greqia po kalon një periudhë përkeqësimi

Më konkretisht, tërmeti goditi 29 kilometra në lindje të Zakros, ndërsa thellësia e tij është vlerësuar në 20 kilometra. Në javët e fundit Kreta është goditur nga disa tërmete, fenomen që ka shqetësuar sizmologët./ Abcnews.al