Doni të jetoni më gjatë dhe më mirë? Bëni këto zakone të thjeshta

schedule21:19 - 26 Janar, 2022

schedule 21:19 - 26 Janar, 2022

Nëse do të ishte në duart tona, askush nuk do të donte të plaket, në kundërshtim me ligjet e natyrës. Megjithatë, duke zbatuar disa këshilla, mund të arrijmë një jetëgjatësi cilësore. Me kalimin e viteve, trupi bëhet më i “dobët”. Sistemet imune, i frymëmarrjes, qarkullimit të gjakut dhe tretjes fillojnë të tregojnë pasojat e jetës që kemi zgjedhur si më të rinj.

Duhet të mbrojmë veten dhe shëndetin tonë nga shumë “armiq”. Trupi i njeriut duhet të përballet me stresin dhe ankthin e jetës së përditshme plus të gjithë faktorët mjedisorë që kontribuojnë negativisht në shëndetin dhe mirëqenien. Por ka disa mënyra nëpërmjet të cilave ne mund të ndikojmë pozitivisht në shëndetin tonë.

“E përsosur në çdo mënyrë”

Të lashtët nuk e menduan rastësisht këtë frazë. Gjithçka në natyrë, si dhe te njerëzit, bazohet në ekuilibrin e duhur. Nëpërmjet marrjes së lëndëve ushqyese të nevojshme mund të kemi një trup të shëndetshëm dhe të ekuilibruar, i cili plotëson nevojat e jetës së përditshme. Nuk duhet të neglizhojmë se një dietë e ekuilibruar ndikon në funksionimin e trurit tonë.

“Ne dëgjojmë trupin tonë”

Shpesh trupi ynë “flet” dhe jep shenjat e para paralajmëruese se diçka nuk shkon. Dhe në këtë rast, ajo që duhet të bëjmë është “parandalo në vend të kurimit”. Megjithatë, për shkak të ritmit të shpejtë të përditshmërisë, ne ose nuk jemi në gjendje t’i perceptojmë shenjat e vogla fillestare ose neglizhojmë t’i zgjidhim ato. Shëndeti është e mira më e lartë e njeriut dhe nuk duhet ta neglizhojmë.

Detoksifikimi

Toksinat shkatërrojnë qelizat e trupit, duke kontribuar kështu në plakjen e tij të parakohshme. Ndaj do të ishte mirë që në momente të caktuara të jetës të zgjidhnim një dietë detoksike, në mënyrë që trupi të “pastrohet”.

Detoksifikimi mund të jetë edhe abstenim nga konsumimi i alkoolit, ushqimeve të përpunuara dhe sheqerit për disa ditë. Menjëherë do të ketë një përmirësim si në nivelet e energjisë ashtu edhe në funksionimin e të gjitha sistemeve të trupit të njeriut, si i tretjes dhe imunitar.

Uji

Mund të tingëllojë e parëndësishme, por konsumimi i përditshëm i sasisë së nevojshme të ujit është rregulli më i thjeshtë për mirëqenien dhe jetëgjatësinë. Megjithatë, shumë herë harrojmë të pimë 6-8 gotat që zakonisht i nevojiten një të rrituri mesatar. Mund të pini dhe çaj jeshil pasi është i pasur me antioksidantë dhe ndihmon në djegien e yndyrës së barkut.

Ushqim i bërë në shtëpi

Zgjidhni ushqime të bëra vetë, pasi jo vetëm lëndët e para që e përbëjnë atë janë cilësisht superiore në lëndë ushqyese, por edhe mënyra e gatimit është më e shëndetshme. Në ushqimin e bërë në shtëpi përdoret edhe vaji i ullirit, burim natyral i të ashtuquajturave “yndyra” të mira për shëndetin e organizmit. /abcnews.al