Donatorët: Do të japim mbi 1 miliard dollarë për Afganistanin

schedule22:05 - 13 Shtator, 2021

schedule 22:05 - 13 Shtator, 2021

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se donatorët ndërkombëtarë janë zotuar se do të ndajnë mbi një miliard dollarë ndihma për Afganistanin.

Konferenca e donatorëve – me përfaqësues nga rreth 40 vende – u mbajt të hënën në Gjenevë të Zvicrës.

“Kjo konferencë i ka përmbushur plotësisht pritjet e mia sa i përket solidaritetit me njerëzit e Afganistanit”, tha Guterres.

Kombet e Bashkuara vlerësuan më herët se Afganistanit i duhen mbi 600 milionë dollarë deri në fund të vitit, për të shmangur krizën humanitare.

Afganistani ka rënë nën kontrollin e talibanëve më 15 gusht.

Donatorët e huaj kanë siguruar më shumë se 75 për qind të buxhetit të këtij vendi, por ato pagesa janë ndalur kur militantët islamikë kanë marrë kontrollin.

Përveç kësaj, Afganistani është duke u përballur me thatësi të madhe.

Gjendjen e kanë rënduar edhe luftimet e viteve të fundit midis militantëve talibanë dhe forcave qeveritare, të mbështetura nga Perëndimi.

Më 7 shtator, talibanët kanë formuar Qeverinë e tyre.

Shumë vende kanë shprehur gatishmëri për të ofruar ndihmë humanitare, por edhe hezitim për t’iu dhënë qindra miliona dollarë talibanëve.

Talibanët kanë sunduar Afganistanin edhe në vitet 1996-2001, me një interpretim të ashpër të Ligjit islamik të Sheriatit, i cili ka kufizuar ndjeshëm të drejtat e njeriut.

Pavarësisht shqetësimeve, Guterres tha se “është e pamundur të sigurohet ndihmë humanitare brenda Afganistanit pa u angazhuar me autoritetet de facto”.

Ai shtoi se “është shumë i rëndësishëm angazhimi me talibanët në këtë moment”.

Kombet e Bashkuara u kanë bërë thirrje talibanëve që t’u japin punonjësve të ndihmës qasje të papenguar./ REL