“DH Albania”, shpallet në kërkim ndërkombëtar Avdjol Dobi

16:35 | 02/02/201916:350

Avdjol Dobi shpallet në kërkim ndërkombëtar nga policia shqiptare. Për të prangosur përfaqësuesin e “DH Albania”, i cili fitoi dy tendera me vlerë 30 milionë euro me dokumenta të falsifikuara, uniformat blu kërkojnë ndihmën e Europol dhe Interpol.

Pasi refuzoi tre herë prokuroinë e Tiranës për t’u marrë në pyetje, Avdjol Dobi, përfaqësuesi i kompanisë “DH Albania”,  shpallet në kërkim ndërkombëtar nga Policia e Shtetit. I riu fitoi dy tendera me vlerë 30 milon euro me dokumenta të falsifikuara, ndërsa nga sistemi TIMS rezulton se ai nuk ka dalë nga vendi ynë, të paktën jo me emrin e tij në pikat e kalimit  kufitar.

Për të rënë në gjurmët e 26-vjeçarit, uniformat blu kërkojnë ndihmën e partnerëve të saj, Interpol dhe Europol. Kompania “DH Albania” e cila u krijua nga Avdjol Dobi fitoi lotin e parë të “Unazës së Madhe” në Tiranë me vlerë 18 milionë euro dhe 12 milionë euro për ndërtimin e një linje të tensionit të lartë Burrel-Peshkopi, aktualisht të anuluar.

Në janar Prokuroria mori në pyetje anëtarët e Komisionit të vlersimit të Ofertave në ARRSH dhe në OST. Pas tyre në pyetje u morën edhe dy ish-drejtuesit e këtyre institucioneve, Afrim Qëndro dhe Klodian Gradeci. Sipas prokurorisë së Tiranës, “DH Albania” ka falsifikuar 4 dokumente  zyrtare të shtetit të Delawerit në SHBA, vend ku është themeluar kompania mëmë “Dunëell Huberman”. Organi i akuzës ka regjistruar procedimin penal për 4 vepra; shpërdorim detyre, shkelje e barazisë në tendera, falsifikim dokuemtash dhe mashtrim. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono