Dërgimi i tankeve në Ukrainë, Kremlini: Gjermania është përfshirë drejtpërdrejt në konflikt

schedule12:57 - 28 Mars, 2023

schedule 12:57 - 28 Mars, 2023

“Gjermania po luan një rol të rëndësishëm në dërgimin e armëve në Ukrainë dhe  diçka e tillë ka rritur përfshirjen e saj të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë në konflikt”.

Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në lidhje me dërgimin e tankeve Leopard në Ukrainë.

Rikujtojmë se tanket e para Leopard 2 nga Gjermania janë dërguar në Ukrainë, sipas një deklaratë të ministrisë ruse të mbrojtjes. 18 tanke u dorëzuan pas trajnimit të forcave ukrainase në përdorimin e tyre.

Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të luanin një kontribut vendimtar në vijën e parë të luftës.

Sipas raporteve, në Ukrainë kanë mbërritur edhe tanket Challenger 2 nga Britania e Madhe.

/abcnews.al