COVID-19, Lady Gaga koncert virtual në mbështetje të personelit mjekësor në vijën e parë

schedule14:42 - 7 Prill, 2020

schedule 14:42 - 7 Prill, 2020

Lizzo, Billie Eilish dhe Sir Elton John do të performojnë në një koncert televiziv virtual të mbajtur nga Lady Gaga, për të mbështetur personelin mjekësor që janë në vijën e parë.

Gaga, së bashku me grupin Global Citizen, kanë mbledhur tashmë 35 milion dollarë (28 milion £) për Organizatën Botërore të Shëndetit.

Fondet do të blejnë pajisje mbrojtëse për punonjësit e shëndetit dhe do të mbështesin përpjekjet për të zhvilluar ilaçe dhe vaksina.

Një botë: Së bashku në shtëpi, në të cilën do të marrin pjesë Sir Paul McCartney dhe Stevie Wonder, do të transmetohen drejtpërdrejt në SH.B.A. dhe do të shfaqen në BBC One në Mbretërinë e Bashkuar.

Koncerti  gjithashtu do të transmetohet në platformat e mediave sociale duke përfshirë YouTube.

Duke folur në një konferencë për shtyp të hënën, Gaga falenderoi mjekët për përkushtimin në këtë kohë pandemie. “Faleminderit OBSH dhe mjekëve për udhëheqjen në luftën kundër COVID-19 dhe për të gjithë profesionistët e kujdesit shëndetësor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe pjesën tjetër të botës”, tha Lady Gaga.

Koncerti virtual do të mbahet më 18 prill me personalitete të shkëlqyera muzikore dhe argëtuese, si David Beckham, John Legend, Kerry Washington, Priyanka Chopra Jonas, Shah Rukh Khan dhe anëtarët e kastit të Street Sesame dhe Idris dhe Sabrina Elba, të cilët të dy më parë testuan pozitivë për Covid-19./abcnews.al