Çokollatë për mëngjes? Studimi sugjeron përfitime të mundshme

schedule07:44 - 26 Tetor, 2021

schedule 07:44 - 26 Tetor, 2021

Fillimi i ditës me një çokollatë mund të mos ketë efekte të tmerrshme në shtimin e peshës siç është menduar. Në një studim të kryer së fundmi, gratë pjesëmarrëse konsumuan 100 gr çokollatë me qumësht brenda një ore pas zgjimit dhe brenda një ore pas gjumit. Studiuesit krahasuan shtimin në peshë me gratë që nuk kishin konsumuar çokollatë.

Ata raportuan se marrja e çokollatës në mëngjes apo mbrëmje nuk çoi në shtim në peshë por ndikoi në urinë dhe oreksin, gjumin dhe faktorë të tjerë. Ata zbuluan gjithashtu se një konsum i lartë i çokollatës gjatë orëve të mëngjesit mund të ndihmojë në djegien e yndyrës dhe zvogëlimin e nivelit të glukozës në gjak.

Ngrënia e çokollatës gjatë natës gjithashtu mund të ndryshojë metabolizmin mëngjesin e ardhshëm. “Gjetjet tona tregojnë se jo vetëm “çfarë” por edhe “kur” hamë mund të ndikojë në mekanizmat fiziologjikë të përfshirë në rregullimin e peshës trupore,” tha neuroshkencëtari Frank AJL Scheer. /abcnews.al