Çfarë do të sjellë për luftën në Ukrainë, samiti Xi-Putin?

schedule10:34 - 20 Mars, 2023

schedule 10:34 - 20 Mars, 2023

Nga Zaheena Rasheed. Al jazeera

Presidenti kinez Xi Jinping është nisur Moskë, në një “udhëtim miqësie” , “bashkëpunimi” dhe “paqeje”, disa javë pasi Pekini zbuloi një dokument me 12 pika që bën thirrje për një armëpushim në luftën Rusi-Ukrainë dhe disa ditë më pas ai ndërmjetësoi dhënien fund të armiqësive midis Lindjes së Mesme, Arabisë Saudite dhe Iranit.

Vizita tre-ditore e Xi, e cila fillon të hënën, do të ketë bisedime kokë më kokë me presidentin rus Vladimir Putin, një njeri që udhëheqësi kinez e ka përshkruar si “mikun e tij më të mirë” dhe që tani kërkohet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare, i akuzuar për krime lufte, raporton abcnews.al.

Samiti në Moskë do të jetë takimi i 40-të mes dy lidërve.

Vizita e Xi, i cili u riemërua kohët e fundit si lider i Kinës për një mandat të tretë të paprecedentë dhe që po kërkon një rol më të madh për Pekinin në skenën botërore ka rritur shpresat në disa drejtime për një përparim në përfundimin e luftës në Ukrainë.

Konflikti, tashmë në vitin e tij të dytë, ka shkaktuar dhjetëra e mijëra viktima, ka detyruar miliona të largohen nga shtëpitë e tyre dhe ka shkaktuar probleme ekonomike, me inflacionin në rritje në të gjithë globin dhe furnizimet me drithëra, plehra dhe energji në mungesë.

Shpresat janë rritur jo vetëm nga ndërmjetësimi i Pekinit në përmirësimin e marrëdhënieve Arabi Sudie-Iran dhe propozimi i tij për një armëpushim dhe dialog midis Moskës dhe Kievit, por edhe nga raportet e mediave se Xi synon të mbajë edhe një takim virtual me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Nëse ndodh, biseda mes Xi dhe Zelenskyy do të jetë e para e tyre që kur tanket ruse kaluan kufirin e Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar, raporton abcnews.al.

Pavarësisht rritjes së diplomacisë globale të Kinës, shumica e vëzhguesve thonë se vizita shtetërore e Xi-t ka të bëjë më shumë me forcimin e partneritetit “pa kufij” që ai shpalli me Putinin vitin e kaluar sesa me ndërmjetësimin e paqes në Ukrainë.

Kjo sepse, si fillim, asnjëra nga palët ndërluftuese nuk duket e gatshme apo e gatshme për t’i dhënë fund luftimeve.

“Përderisa Rusia dhe Ukraina nuk kanë shprehur vullnetin e tyre për t’i dhënë fund luftës dhe nuk janë në kërkim të platformave për këtë konflikt, nuk është e mundur t’i jepet fund atij,” tha Bonnie Glaser, drejtore e Programit të Azisë në Fondin Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara. “Dhe unë nuk mendoj se Kina dëshiron të hyjë në mes të saj.”

Plani prej 12-pikash i Kinës për Ukrainën, tha Glaser, ishte një përmbledhje e pozicioneve të saj dhe jo një “plan paqeje”, veçanërisht pasi nuk përshkruante ndonjë fushë specifike ku Pekini ishte i gatshëm të luante një rol më aktiv, raporton abcnews.al.

Nëse lideri kinez do të vizitonte kryeqytetet e tjera evropiane pas udhëtimit të tij në Rusi – siç raportohet nga Ëall Street Journal – dhe nëse ai do të fliste me Zelenskyy menjëherë pas samitit të tij me Putinin, do të tregonte nëse Xi me të vërtetë po përpiqej të luante një rol serioz.

Me pritjet e ulëta për një përparim në Ukrainë, diskutimet e thelbit të Xi dhe Putin do të fokusohen ndoshta në zgjerimin dhe thellimin e lidhjeve të tyre ekonomike dhe ushtarake.

“Në përgjithësi, është një vizitë e rëndësishme që tregon rëndësinë e partneritetit strategjik Rusi-Kinë për njëri-tjetrin,” tha Anna Kireeva, profesoreshë e asociuar në Departamentin e Studimeve Aziatike dhe Afrikane në Universitetin MGIMO të Moskës.

“Mund të priten marrëveshje të reja ekonomike, veçanërisht në energji.  Rusia ka nevojë urgjente të gjejë destinacione alternative për eksportet e saj dhe Kina është më se e gatshme të blejë burime ruse të energjisë dhe lëndë të para me çmime të ulëta,’ tha ajo.

Kjo mund të përkthehet në një marrëveshje për një tubacion të ri, Poëer-of-Siberia 2, për të ofruar gaz në Kinë nëpërmjet Mongolisë, tha ajo.

Xi dhe Putin do të përdorin gjithashtu samitin e tyre për të sinjalizuar stabilitetin e marrëdhënieve midis dy vendeve të tyre, pavarësisht turbulencave në politikën botërore, duke paraqitur kështu një front të bashkuar kundër SHBA-së dhe duke rritur pozitën globale të Moskës, tha Kireeva.

/abcnews.al