Bullgaria aleate me Greqinë, nisin bisedimet për ndërtimin e termocentralit bërthamor

schedule14:31 - 28 Shkurt, 2022

schedule 14:31 - 28 Shkurt, 2022

Zëvendës kryeministri dhe ministri bullgar i financave, Assen Vasilev ka folur për negociatat në lidhje me ndërtimin e termocentralit të ri bërthamor që Bullgaria ka nisur me Greqinë .

Në një intervistë për televizionin NOVA, ministri bullgar tha se vendi i tij po diskuton për nënshkrimin e një kontrate 20-vjeçare me Greqinë për energjinë elektrike nga njësia e re, si dhe për bashkëpunimin në portin e Aleksandrupolit.

“Kemi nisur negociatat me kolegët tanë grekë për ndërtimin e një termocentrali të ri bërthamor në vendin tonë, i cili do të përdoret nga Greqia me një kontratë afatgjatë, 20-vjeçare. Ne do të veprojmë jashtëzakonisht shpejt, pasi ka blerës” , tha Vasilev, duke theksuar se të dy vendet tashmë bashkëpunojnë shkëlqyeshëm në sektorin e energjisë./abcnews.al/