Britania: Sulmi rus në qendrën tregtare tregon se “barbaria e Putinit nuk ka fund”

schedule08:34 - 28 Qershor, 2022

schedule 08:34 - 28 Qershor, 2022

Një ministër i qeverisë britanike ka thënë se sulmi me raketa rus ditën e djeshme në një qendër tregtare në Kremenchuk ishte “terrorizëm” dhe se barbaria e Putinit nuk kishte fund, sipas The Guardian.

Është thelbësore të qëndrojmë me Ukrainën dhe gjatë gjithë këtij pushtimi dhe të bëjmë gjithçka që mundemi për t’i mbështetur. Mbretëria e Bashkuar ka ofruar mbështetje me vlerë 1.3 miliardë paund. Ne kemi siguruar 5000 raketa antitank, raketa kundër avionëve dhe anijeve.

Ne kemi ofruar ndihma humanitare. Ne do të trajnojmë 10,000 trupa ukrainase çdo 120 ditë. Pra, ne në perëndim, jo ​​vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por i gjithë perëndimi, duhet të bëjmë gjithçka për të mbështetur ushtarakisht Ukrainën,” tha Chris Philp.

Philp përjashtoi përsëri çdo perspektivë që trupat britanike të vendoseshin në tokën ukrainase, duke thënë:

Ne nuk do ta bëjmë këtë sepse jemi të shqetësuar për përshkallëzimin e luftës. Dhe në fakt, nëse flisni me qeverinë ukrainase, problemi i tyre nuk janë trupat. Ata kanë shumë vullnetarë për të mbrojtur atdheun e tyre. Ajo për të cilën ata kanë nevojë janë pajisje”.

Konkretisht për sulmin e djeshëm me raketa në qendrën tregtare në Kremenchuk, ministri tha se e konsideron atë si terrorizëm, duke shtuar:

Ky sulm synon qëllimisht civilët. Nuk ka nevojë ushtarake për të bombarduar një qendër tregtare. Ashtu siç nuk kishte asnjë nevojë ushtarake për të bombarduar një maternitet që apo teatrin në Mariupol. Ne i pamë ata duke bombarduar atë teatër ku po strehoheshin civilët, ku ishte shënuar qartë se ndodheshin civilë.

Pra, ky nuk është një akt i vetëm. Kjo është pjesë e një modeli të vazhdueshëm të mizorive të kryera nga qeveria ruse“.

/abcnews.al