Britania reagon për rifillimin e eksporteve të grurit nga Ukraina: Një hap i parë i rëndësishëm

schedule12:12 - 1 Gusht, 2022

schedule 12:12 - 1 Gusht, 2022

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar e ka cilësuar dërgesën e parë të drithit nga porti ukrainas i Odesa-s një “hap të parë të rëndësishëm” dhe i bëri thirrje Moskës që të mos i armatizojë furnizimet globale ushqimore.

Lexo edhe: “Armëpushim” në frontin e drithit, gruri del nga Ukraina për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus

“Këto anije duhet të kenë kalim të sigurt. Nuk duhet të përsëritet bombardimi i portit të Odesës nga Rusia”, tha Liz Truss në një postim në Twitter.

Lexo edhe: Gruri del nga Ukraina për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus, SHBA: Mirëpresim nisjen e anijes së parë nga portet e Detit të Zi

“E vetmja mënyrë sesi Putin mund të zbusë vërtet krizën globale të sigurisë ushqimore që ai ka krijuar është duke i dhënë fund pushtimit të tij brutal të Ukrainës”, shtoi ajo. /abcnews.al