Braktisja e fshatrave dëmton arsimin, mësimi zhvillohet në klasa kolektive

13:20 | 27/02/202013:200

Në fshatrat e thellë të vendit kanë mbetur pak banorë dhe efektet negative po ndihen dhe në sektorin e arsimit. Në disa zona mësimi zhvillohet në klasa kolektive. Gazetarja, Silvja Sulaj sjell një model të tillë nga shkolla 9 vjeçare e fshatit Kopaçëz të Sarandës.

Ky është i vetmi nxënës në klasën e 9, por mungesa e të tjerëve në brez më të e ka detyruar që të mos braktisë shkollën, por të përshtatet në të njëjtën klasë me nxënësit e klasës së 7.

Ky adoleshent ka një dëshirë që zor se mund ti plotësohet.

“Doja të isha me nxënës të klasës së 9”, shprehet ai.

Drejtoresha e shkollës 9 vjeçare Hiqmet Cako, Natasha Xhelili thotë se në ambientet e kësaj shkolle shfrytëzohen vetëm 4 klasa.

“Numri i nxënësve është i pakët. Sipas udhëzimit 13 janë formuar klasat dhe mësimi vazhdon normalisht”, shprehet ajo.

Klasat kolektive paçka se mësuesit punojnë edhe individualisht me nxënësit sërisht në një orë mësimi 45 minutëshe është e vështirë që shpjegojnë lëndën për dy apo tre breza bashkë.

Nxënësit e rritur detyrohen të dëgjojnë dhe mësimet që mund ti kenë marrë vitet e mëparshme. Ndërsa të më të vegjlit ndjekin dhe mësimet do t’i marrin në vitet e mëvonshme./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono