Braçe-Dukës: Shit Bentley-n tënd! Kjo çështje nuk paguhet, por duhet hetuar

schedule16:54 - 6 Prill, 2020

schedule 16:54 - 6 Prill, 2020

Zv. Kryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe, i është përgjigjur presidentit të FSHF-së, Armando Dukës, pasi ky i fundit reagoi mbrëmë në faqen e tij zyrtare në Facebook.

Debati në distancë po vazhdon dhe sot, zv. Kryeministri Braçe, ka bërë postimin e radhës në faqen e tij zyrtare në Facebook, aty ku shkroi:

Ishte: FUTBOLLI
NUK ESHTE PER HALLEXHINJ!
U be: JEP PARA PER HALLEXHINJTE E FUTBOLLIT!

SHIT BENTLEY-n TEND!

NESE PARATE NUK DALIN, PAGUAJ ME FITIMIN TEND NGA DIGITALB!

Kaq mund te kish qene pergjigja per presidentin e FSHF. Por sa kohe futbolli eshte nje e mire publike dhe, evazioni fiskal nje problem shume i madh per kete vend, do e zgjas pergjigjen.

Qysh javen e dyte te STOP-it te shpetues per pandemine, dy kore si ne stadium-njeri, “NA KANE RENE TE ARDHURAT”, tjetri, “DUAM PARA NGA QEVERIA”, bene bashke ca politikane hibrid, ca biznesmene te medhenj, ca hajdute te medhenj!

Jane te njejtat fytyra, tipologji; Mendojne te vene ne veshtiresi nje qeveri qe paguan me te ardhurat qe jane ngadalesuar e deri ndalur, mendojne parate publike pa prekur fare luksin e tyre privat!

 

Zv. Kryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe

Presidenti i FSHF e nisi me tre genjeshtra per te ardhurat e #Superliges, vijoi me kerkesen per te paguar qeveria per te/ta, pas reagimit eshte ndalur te pagesat per futbollin e amatoreve, femijeve!

Ai foli per “hallexhinjte e futbollit”,  por deri dje, FSHF, ulerinte se “futbolli nuk eshte per hallexhinjte”!

Kombinimi i genjeshtres me propaganden, eshte si kombinimi i patologjive te tjera me #coronavirusin;

Fakt: ne futbollin e FSHF, per femijet qe luajne futboll deri ne nje kontrate profesionisti, paguajne prinderit, nis me 30 dollare/muaj ne trajnere e fusha gjithefaresh, arrin ne 70 dollare ne akademi klubesh;

Keshtu marrin para nga prinderit e femijeve qe luajne edhe ne kompleksin e FSHF ne Kamze!

Pra, jo qe FSHF nuk paguan per ta, por ne ambjentet e saj marrin para nga femijet. A quhet kjo ekonomi e futbollit qe eshte prekur nga kriza?!

ESHTE TURP KY!
KJO NUK ESHTE EKONOMI!
KJO ESHTE ZHVATJE!

Kete u mundova te them dje ne #diell,  ne #TopChannel, me fakte e pa fyer kend. Ne darke, ne nje prej instrumentave te #SISTEMIT, lexova fyerje por jo fakte. Nuk di cila nga te #VERTETAT qe rendita, tromaksi presidentin e FSHF,  e ktheu nga nje biznesmen te madh ne nje fuci fyerjesh pa kapak!

#E VERTETA E PARE qe, rrezoi genjeshtren se klubeve te Superliges u kane rene te ardhurat nga shitja e biletave? Te ardhurat nga biletat ne klubet e superliges jane minimale, kushtezuar nga cmime 200-400 leke per bilete e tifoze te pakte ne stadiume;

Nje ndeshje eshte qe sjell te ardhura, Partizani-Tirana dhe aty, FSHF rrjep cdo lekure, njehere deri ne 25% te te ardhurave-Partizanit i mori 42 milion leke, njehere si gjobe ndaj klubeve “per sjellje jo te denje te tifozeve”, deri ne 5 milion leke.

#E VERTETA E DYTE qe, rrezoi genjeshtren se klubeve te Superliges u kane rene te ardhurat nga sponsoret? Te ardhurat nga sponsoret ne klubet e superliges jane po aq minimale, kufizuar ne Tirane e Durres, kryesisht nga reklama te kompanive te presidenteve ose, kompani qe ofrojne sherbime per klubet-funksionon me klering, sherbim paguar me reklame.

Une e kam thene disa here, nuk jep kush para per nje gare qe paravendoset dhe kjo eshte prova. Me keq, FSHF eshte vete pa sponsor per garen qe organizon, hem per kampionatin e hem per kupen;

NJE JETE QE GAREN NUK JA BLE KUSH! A quhet kjo ekonomi e kampionatit,  kupes, qe eshte prekur nga kriza? NE KETE ASPEKT AS QE KA EKONOMI, ZERO DERI PAK LEKE SPONSORIZIME, KETE DESHMOJNE!

 

Zv. Kryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe

#E VERTETA E TRETE qe, rrezoi genjeshtren se klubeve te #Superliges u kane rene te ardhurat nga e drejta televizive? Ne fakt ka ca leke nga kjo e drejte! Por si mund te kompesoje qeveria nje skandal??

Shikoni, FSHF ua ka marre klubeve te drejten televizive, e ka shitur per kater vjet dhe ne avance; Me e renda, FSHF qe ka president, ja ka shitur te drejten televizive nje kompanie ku aksioner/pronar, deklaruar publikisht pak jave me pare, eshte presidenti i FSHF.

Mos u shastisni; Kampionatin e organizon FSHF ne drejtimin e presidentit, te drejten televizive e shet ai/ajo, e ble kompania ku presidenti eshte nje nga pronaret e ku ndahet edhe fitimi!

TANI ME THONI JU QE LEXONI; A ESHTE EKONOMI KJO? A MUND TE PAGUAJE QEVERIA PER KETE? UNE THEM JOOO!

Kjo ceshtje nuk eshte per tu paguar, por per tu hetuar penalisht! Nuk ka president, zevendespresident ne fubollin gjerman qe ben kete! Madje presidenti i nje klubi epik atje, kampion bote e evrope si lojtar,  shkoi ne burg per evazion fiskal.

Ish presidenti epik i federates se futbollit ne Spanje-45 tituj evropian e boteror ne ekipe kombetare te cdo moshe, u arrestua ne zyre e eshte nen proces per nje rast si ky! Ketu, rrethi i “te paprekshmeve” me para shume, imunizuar nga nje sistem kriminal drejtesie, nuk lejon as ta thuash kete, jo me te ndertosh proces administrativ apo penal per kete rast!

Po ka nje dite te pare gjithnje, D-Day quhet! Pra, futbolli eshte pa ekonomi; EKONOMINE E FUTBOLLIT NUK E BEN QEVERIA, KERKUND!

Kjo eshte kryevepra e nje menaxheri te cilit pula i ben para vertete, por qe ekonomine e futbollit nuk e beri dot kurre; Ka ndertuar nje ekonomi te rreme, te zeze, mu si SALI BERISHA ekonomine e PIRAMIDAVE qe po jep shpirt, por kerkon kompesim 100% nga qeveria”, shkroi Braçe./abcnews.al