Boris Johnson gati për një karrierë ndërkombëtare, ambicia për një “plan Marshall” për Ukrainën

schedule13:31 - 27 Tetor, 2022

schedule 13:31 - 27 Tetor, 2022

Karriera politike e ish-kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson mund të përgatitet të marrë një kthesë pasi Britania e Madhe mund të mos i përshtatet ambicieve të tij.

Boris Johnson thuhet se po konsideron krijimin e një fondi bamirësie për të mbledhur para për Ukrainën e shkatërruar nga lufta. Pas largimit nr 10 të Downing Street, Boris Johnson përflitet se po planifikon një karrierë ndërkombëtare, ndërsa ende është anëtar i Parlamentit Britanik, por synimet e tij shkojnë më larg.

“Plani Marshall” i Boris Johnson

Sipas një burimi të afërt me ish-kryeministrin, ai planifikon të krijojë një “plan Marshall për Ukrainën”, duke mbledhur para nga donacionet. Megjithëse ai ka një rol zyrtar në qeveri, ish-kryeministri u emërua në krye të një komiteti në konferencën e Partisë Konservatore muajin e kaluar.

Ish-kryeministri vizitoi Ukrainën disa herë dhe dukej se kishte një marrëdhënie të mirë me Presidentin Zelensky. Vizitat në Ukrainë u organizuan në fshehtësi për të shmangur rreziqet e sigurisë në Kievin e shkatërruar nga lufta.

Zelensky madje lavdëroi shpesh Mbretërinë e Bashkuar për mbështetjen e saj të palëkundur pas pushtimit të paligjshëm të Putinit në Ukrainë në shkurt. Pas një vizite, Johnson i vuri emrin e presidentit ukrainas një rruge në Britani.

Sipas raportit të Daily Mail, ai mendohet se po shqyrton se si ta ndihmojë në rindërtimin e vendit pas përfundimit të konfliktit. Ekziston frika në Mbretërinë e Bashkuar se zgjedhjet e ardhshme afatmesme në SHBA mund të çojnë në ngadalësimin e ritmit të mbështetjes amerikane për luftën nga Presidenti Biden për të shmangur humbjen e mbështetësve të tij.

Johnson pritet të mbajë një fjalim në Uashington mbi gjendjen e rëndë të Ukrainës dhe gjithashtu pritet të takohet me senatorë për të folur rreth mbështetjes së vazhdueshme të SHBA-së  për luftën kundër Rusisë, raporton abcnews.al.

“Zyra e Boris Johnson”

Boris Johnson krijoi zyrën e tij për të menaxhuar punët në fillim të këtij muaji.

Ai pritet të financohet pjesërisht nga një ndihmë vjetore e parave publike për të mbështetur punën e ish-kryeministrave, e cila aktualisht është rreth 115,000 paund në vit, të cilat Boris do t’i përdorë për të vazhduar potencialisht karrierën e tij politike.

/abcnews.al