Bjellorusia dëbon ambasadorin francez

schedule08:39 - 18 Tetor, 2021

schedule 08:39 - 18 Tetor, 2021

Ambasadori francez në Bjellorusi, Nicolas de Bouillon de Lacoste, është larguar nga vendi, sipas një kërkesë të Minsk. “Ambasadori Nicolas da Lacoste është larguar nga Bjellorusia sot,” tha një zëdhënës i ambasadës.

Zëdhënësi nuk shpjegoi pse Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë i kërkoi ambasadorit francez të largohej nga vendi. Sipas mediave bjelloruse, ai u dëbua sepse nuk i dorëzoi  letrat kredenciale Presidentit Aleksandër Lukashenko.

Në një deklaratë të postuar në faqen e saj të internetit, ambasada franceze në Bjellorusi konfirmoi se diplomati i kishte dorëzuar një “kopje të nënshkruar të letrave kredenciale” ministrit të Jashtëm Vladimir McKay më 8 dhjetor 2020.

“Ministria e Jashtme e Bjellorusisë ka kërkuar që ambasadori të largohet para 18 tetorit,” tha një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme Franceze. Franca – si vendet e tjera të Bashkimit Europian  nuk e kanë njohur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale, në të cilat kreu i shtetit 67 vjeçari siguroi  mandatin  e gjashtë radhazi.

Procesi, i cili u akuzua gjerësisht për mashtrim nga opozita, shkaktoi demonstrata masive në ish -republikën sovjetike, një aleate e Vladimir Putinit. BE dhe SHBA kanë vendosur një sërë sanksionesh ndaj qeverisë së Lukashenkos./abcnews.al