Bilanc i frikshëm në Kosovë, 207 raste të reja me koronavirus, 8 persona humbin jetën

schedule23:45 - 9 Korrik, 2020

schedule 23:45 - 9 Korrik, 2020

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 207 raste të reja me koronavirus në vend ndërsa kanë humbur jetën 8 paciente gjate 24 orëve të fundit.

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 401 mostra, prej të cilave 207 kanë rezultuar pozitive.

“Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 77 raste, komuna Gjilan 27 raste, komuna Prizren 22 raste, komuna Fushë Kosovë 11 raste, komuna Lipjan 9 raste, komuna Gjakovë 8 raste, komuna Skenderaj 7 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Rahovec 5 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Viti 4 raste, komuna Klinë 4 raste, komuna Kamenicë 4 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Obiliq 3 raste, komuna Podujevë 3 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Kllokot 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Deçan, Dragash, Kaçanik, Ferizaj, Graçanicë, Malishevë dhe Shtime.”, ka njoftuar IKSHPK./abcnews.al