Bëni kujdes vajza, kjo është ngjyra e rrobave që ju bën më pak tërheqëse për djemtë

schedule22:40 - 6 Janar, 2022

schedule 22:40 - 6 Janar, 2022

Pavarësisht nëse vishni bluzën tuaj të preferuar me fundin tuaj të ri, ose një fustan që përshkruan në mënyrë të përsosur siluetën tuaj, nëse të gjitha sa më sipër janë të verdha, atëherë pamja juaj nuk është aspak tërheqëse për meshkujt.

Ngjyra e rrobave që ju bën më pak tërheqëse për meshkujt

Edhe pse e verdha është një ngjyrë e mrekullueshme dhe ka shumë nuanca të saj që madje janë tendencat kryesore të modës, statistikat kanë treguar se meshkujt nuk janë njohur mjaftueshëm me këtë nuancë të ngrohtë.

Në një sondazh të vitit 2013 të kryer për të gjetur ngjyrat më të mira për t’u veshur në një datë, rezultatet ishin të qarta. E verdha u rendit si më pak e preferuara e meshkujve, ndërsa 39% e të anketuarve thanë se ka të ngjarë të jenë “të zhgënjyer” nëse takimet e tyre veshin rroba në të verdhë.

Edhe nuk janë vetëm meshkujt

Megjithatë, përpara se të gjykojmë meshkujt, të cilëve nuk u pëlqen veçanërisht një ngjyrë kaq e gëzuar, duket se femrat janë dekurajuar edhe nga bashkëshortët e mundshëm që kanë veshur rroba të verdha. Në një studim nga Evolutionary Psychology, i kryer për të zbuluar se cilat ngjyra janë më tërheqëse për meshkujt dhe femrat e seksit të kundërt, e verdha u rendit një vend para fundit, e bardha ishte e fundit, në nuancat që femrat i konsideronin më pak tërheqëse për meshkujt.

Në fakt, George Charles i vouchercodespro.co.uk shpjegonse sa të rëndësishme janë vërtet përshtypjet e para. “Ndërsa mund të konsiderohet e paqëndrueshme të bazohen shanset për një takim të dytë me dikë në ngjyrën që ata zgjedhin të veshin në një takim fillestar, fakti është se ne i bëjmë vlerësimet tona kryesore për partnerët e mundshëm jashtëzakonisht shpejt”, thotë ai. Duke shtuar, “Është natyra njerëzore të dëshirojmë të gjejmë të meta dhe papërsosmëri brenda këtyre individëve për të mbrojtur veten nga lëndimi më vonë.”/abcnews.al