Basha: Çështje orësh apo ditësh, lidhjet e Tahirit me narkotrafikun do të publikohen

schedule11:08 - 17 Tetor, 2017

schedule 11:08 - 17 Tetor, 2017

Kryetari i opozitës Lulzim Basha deklaroi se shumë shpejt do të bëhen publike lidhjet e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri me trafikun e drogës. Ai i kërkoi Ramës arrestimin e koordinatorit socialist për bashkëqeverisjen.

Një ditë pasi italianët i vunë prangat Mioisi Habilajt, kreun e një prej bandave më të rrezikshme dhe të fuqishme të trafikut të drogës midis Shqipërisë dhe Italisë. Kreu i opozitës Lulzim Basha deklaroi se shumë shpejt do bëhen publike faktet të lidhjes së kushëririt të Habilajt, ish-ministrit të Brendshëm me narkotrafikun.

 

“Ne e dimë se është çështje orësh apo ditësh, para se të bëhen publike, faktet e vëna në dispozicion autoriteteve shqiptare për lidhjen e Saimir Tahirit dhe për përgjegjësinë e tij direkte për mbrotjen dhe promovimin e trafikut të drogës përmes bandës Habilaj. Ne e dimë se prej kohësh ato janë në dispozicion të Edi Ramës”.

Sipas Bashës Rama e mbrojti dhe po e mbron Tahirin. Së fundmi e gradoi, siç u shpreh ai koordinator kombëtar për bashkëqeverisjen, ndërkohë që koha është për arrestimin e tij.

“Pyetja që sot shtroj në emër të opozitës dhe në emër të çdo shqiptari të djathtë apo të majtë, është se çfarë pret Edi Rama ti vërë prangat, ta arrestojë e ta ekstradojë, në mos ta gjykojë këtu në Shqipëri, Saimir Tahirin, si një ndër kapitenët kryesorë të trafikut të drogës në 4 vitet e kaluara?

Natyrisht nuk pres përgjigje prej Edi Ramës.

Edi Rama e ka mbrojtur Saimir Tahirin këto 4 vite edhe pse e ka ditur se, ai, është protektor dhe përfitues i drejtpërdrejtë i trafikut të drogës, përmes bandës Habilaj dhe bandave të tjera të krimit të organizuar.

Edi Rama e ka bërë këtë me vetëdije të plotë, sepse paratë e drogës dhe muskuli kriminal i bandave, është përdorur nga Edi Rama bashkë me Saimir Tahirin gjatë zgjedhjeve të 2015-ës dhe në veçanti në zgjedhjet e 2017-ës”.

Basha numëroi mbi 1 mijë e 400 denoncime në 4 vite lidhjet e Tahirit me narkotrafikun përmes bandës së Habilajve, mes të cilave dëshmia e Dritan Zaganit dhe përdorimi i audit të Tahirit AA 03 GB  nga kushërinjtë e tij dhe kryeministri ka heshtur po kaq herë. Sipas Bashës jemi para vendimeve të mëdha dhe ftoi shqiptarëve që nmes uljes së kokës, para krimit dhe keqqeverisjes dhe ngritjes kundër tyre të zgjedhin të dytën.

“Eshtë ora e vendimeve të mëdha”.

Por sot, është dita që Saimir Tahiri të arrestohet dhe procesi gjyqësor ndaj tij të nisë pa vonesë.

Faktet janë publike, provat janë në tavolinën e Edi Ramës dhe me siguri do të bëhen publike në orët apo ditët në vijim”.

https://youtu.be/j5uMKyyn9S8