Barcelona synon të rinovojë me Ansu Fati para “El Clasicos”

schedule10:12 - 17 Tetor, 2021

schedule 10:12 - 17 Tetor, 2021

 

Duke përmbushur qëllimin e parë të madh në drejtim të rinovimeve, duke zgjatur kontratën e xhevahirit të skuadrës, Pedri, tani të gjitha përpjekjet janë përqendruar në vazhdimin për të siguruar vazhdimësinë e perlave të rinj të Barçës.

I radhës është ylli Ansu Fati. Dhe e ka me më shumë nxitime sesa me Pedrin, kontrata e të cilit u zgjat përfundimisht deri në vitin 2026 në ditët para Asamblesë së sotme të anëtarëve.

Për të mbyllur negociatat me Ansu Fati ka një datë tjetër kryesore. Kështu, Barcelona ka propozuar të rinovojë me Ansu Fati në ditët në vijim para përballjes me Real Madridin për ti dhënë tjetër adrenaline klubit dhe tifozëve.

Ansu Fati përfundon kontratën e tij në 2022. Barcelona ka një opsion të njëanshëm për ta zgjatur atë edhe për dy sezone të tjera , por nuk dëshiron ta aktivizojë atë. Nuk bëhet fjalë për ta mbajtur atë me forcë, por për ta bindur atë që të zgjasë kontratën e tij vullnetarisht, “i bindur se oferta e Barçës është e denjë për cilësinë dhe projeksionin e saj“, detajon Sport.

Gazeta sportive katalanase kujton se Ansu Fati dëshiron vetëm të vishet si lojtar i Barçës dhe se klubi po punon në mënyrë që negociatat të jenë produktive dhe të përfundojë në një përgjigje afirmative nga lojtari në ditët e ardhshme, para Klasikes. /abcnews.al