Arta Dade: U janë ofruar shqiptarëve modele të deformuara të demokracisë

22:09 | 12/02/202022:090

E ftuar në “Byro Politike” me Juli Xhokaxhi, ish-deputetja e PS Arta Dade ka folur për politikën shqiptare. Dade u shpreh se demokracia është e barasvlefshme me sundimin e ligjit.

“Nuk është e thjeshtë të japësh përgjigje nëse politika shqiptare ka bërë progres apo regres. Në mjaft drejtime ka një kthim pas për sa i përket mënyrës se si funksionojnë forcat politike. Ndoshta për këtë ka ndikuar edhe dalja nga një regjim mbytës. Shumë nga ata që krijuan forca të reja politike ishin të formuar edhe me dashurinë për një sitem që nuk kishin përvojë, patëm marë si modele ato forca politike që i quanim më pranë atyre qasjeve ku ne synonim të aderonim. Ndoshta ka patur gabime apo modele të deformuara. Për fat të keq sot demokracia është e barasvleshme me sundimit e ligjit dhe problemet nuk zgjidhen ashtu siç do ta kërkonte një shoqëri demokratike”, theksoi Dade.

Sa këshillohen politikanët e rinj me ju?

Dade: Kur kemi qenë në qeveri kishim këshilltarë me integritet dhe i mernim në konsiderata atë çfarë na sugjeronin. Sot shumë gjëra ka ndryshuar, dhe kjo mund të jetë një regres./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono