Arrestimi i gazetarit kritik ndaj Lukashenkos, KE vendos sanksione për Bjellorusinë

schedule22:54 - 24 Maj, 2021

schedule 22:54 - 24 Maj, 2021

Këshilli Evropian, i cili përfaqëson qeveritë e vendeve anëtare të BE, ka kërkuar lirimin e gazetarit të arrestuar nga Bjellorusia Roman Protasevich dhe të partneres së tij, Sofia Sapega.

Pas përfundimit të mbledhjes së liderëve, një zëdhënës publikoi listën e konkluzioneve:

-Për Organizatën Ndërkombëtare të Aviacionit Civil (ICAO) “të hetojë urgjentisht këtë incident të paprecedent dhe të papranueshëm”

-Të gjithë transportuesit e BE “të shmangin fluturimin e tepërt të Bjellorusisë”

-Vendosen sanksione të mëtejshme nga BE kundër Bjellorusisë dhe qeverisë së saj

-Për ndalimin e “fluturimit të tepërt në hapësirën ajrore të BE-së nga linjat ajrore bjelloruse” dhe parandalimin e “hyrjes në aeroportet e BE-së të fluturimeve të kryera nga linja ajrore të tilla.”

Ndërkohë, në rrjet u publikua një video në të cilën gazetari Protasevich “pranon krimet”, hedh poshtë zërat se ndihet keq nga zemra dhe thekson se autoritetet po e trajtojnë mirë. sb/abcnews.al/