Arjan Curi: Elita greke po aq nacionaliste sa ajo shqiptare

schedule21:06 - 13 Shkurt, 2018

schedule 21:06 - 13 Shkurt, 2018

Publicisti Arjan Curi është shprehur në emisionin Provokacija të Mustafa Nanos në ABC News se elita greke është po aq nacionaliste sa ajo shqiptare.

Sipas tij, ka shumë shqiptarë që janë pjesë e elitave në Greqi.

“Mua elita greke më rezulton po aq nacionaliste sa elita shqiptare. Elita greke, ne i themi elita kishtare që është dhe elita politike. Sot që ne flasim kryepeshkopi është shqiptar, arvanitas. Në stafin e universtitetin, ku unë kam studiuar kishte edhe mbiemra Shpati, Shkurti që e pranoin që ishin arvanitas”, u shpreh Curi./abcnews.al